Rusya, "anlaşmaları açıkça ihlal etmekle" suçladığı Britanya savaş gemisine HMS Provokatör adını verdi

Rusya'nın Birleşik Krallık büyükelçisi, "üzücü" hadisenin HMS Defender'ın karasularına üç kilometre girmesiyle yaşandığını öne sürüyor

Rusya'nın büyükelçisi, Britanya savaş gemisinin "anlaşmaları açıkça ihlal ettiğini" iddia etti (MoD)

Rusya, "HMS Provocateur" (HMS Provokatör) olarak adlandırdığı Kraliyet Donanması'na ait bir savaş gemisinin karasularına girerek 1986 anlaşmasını "açıkça ihlal" ettiğini öne sürdü.

Rusya'nın Birleşik Krallık (BK) büyükelçisi, HMS Defender'ın dün Rus karasularının üç kilometre içine girerek denizlerdeki olayları önlemeye yönelik 35 yıllık bir anlaşmayı ihlal ettiğini söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı, Type 45 sınıfı destroyerin Karadeniz'de karasularına girmesi sonrası Rus güçlerince uyarı ateşi açıldığını iddia etti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Böyle bir hadise yaşanmadığında ısrar eden Britanya ise Rusya'yı "dezenformasyonla" suçladı.

İddia edilen hadiseye dair haberler yayımlanırken Channel 4 News'e açıklamada bulunan Rus büyükelçi Andrey Kelin, "Bunun, denizlerdeki olayları önlemeye yönelik olarak uzun zaman önce, 1986'da sağlanan anlaşmanın açıkça ihlali olduğunu düşünüyorum" dedi.

Bu anlaşmaya göre gemilerin birbirine yaklaşırken uyarıda bulunması ve niyetlerine dair tüm taleplere yanıt vermesi gerekiyor.

Dahası, birkaç ay önce iki genelkurmay başkanlığı arasında, yani Rus ve BK genelkurmayları arasında mevcut duruma özel olarak uyarlanmış düzenlemeleri şart koşan bir protokol imzalanmıştı. Dolayısıyla bu durum üzücü.

Kelin, HMS Defender'ın "karasularına doğru ilerlerken", "en az her 10 dakikada bir" yapılan "birkaç uyarıya" cevap vermediği için "mevcut yollarla durdurulduğunu" öne sürdü.
 


Ruslar tarafından ateş açılıp açılmadığı sorulan büyükelçi, "Bunların gerçek olmadığını anlıyorum. Bu, gemi hiçbir talebe yanıt vermediği için önlemden ibaretti" diye konuştu.

Daha sonra Londra'daki Rus Büyükelçiliği'nin resmi Twitter hesabının BK'yı şu ifadelerle trollediği görüldü:

HMS Defender, HMS Provokatör'e dönüştü ve Rusya sınırını ihlal etti. Pek de 'rutin' bir geçiş değil, öyle değil mi?

BK Savunma Bakanlığı (MoD), Britanya gemisine ateş açıldığını yalanladı.

Bakanlık açıklamasında, "HMS Defender'a uyarı ateşi açılmadı" dendi.

Kraliyet Donanması gemisi, uluslararası hukuka uygun biçimde Ukrayna karasularından zararsız şekilde geçiyor.

Rusların Karadeniz'de atış tatbikatı gerçekleştirdiğine inanıyoruz ve denizcilik topluluğuna Rus faaliyetleri konusunda ön uyarı sağladık.

HMS Defender'a ateş açılmadı ve güzergahında bomba atıldığı iddiasını kabul etmiyoruz.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren:Kerim Çelik

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU