Kim Jong-un'un kız kardeşi Kim Yo-jong: ABD yanlış beklentilere giriyor

"Bir Kore atasözü 'Bir rüyada en önemli şey onu görmek değil yorumlamaktır' der"

Kim Yo-jong abisine danışmanlık yapıyor (AFP)

Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un'un kız kardeşi Kim Yo-jong, ABD'nin yapılan açıklamaları yanlış yorumladığını söyledi.

Bugün yaptığı açıklamada Kim Yo-jong, Pyongyang'la diyalog konusunda Washington'ın "yanlış" beklentilere girdiğini ve bu durumun ABD yönetimini "büyük bir hayal kırıklığına sürükleyeceğini" kaydetti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kim Jong-un geçen hafta partisinin kongresinde yaptığı konuşmada, ülkesinin ABD'yle "hem diyaloğa hem de çatışmaya" hazırlıklı olması gerektiğini söylemişti.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ise bu açıklamalar hakkında şöyle konuşmuştu:

Kim Jong-un'un söylediklerini ilginç bir sinyal olarak algıladık. Direkt temasa geçmek için herhangi bir yol izlenip izlenmeyeceğini önümüzdeki süreçte izleyeceğiz.

ABD'li yetkili, Washington'ın görüşmelere yeniden başlamak için Pyongyang'ın doğrudan temasa geçmesini beklediklerini ifade etmişti.

ABD'nin Kuzey Kore özel temsilcisi Sung Kim de "Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin görüşme tekliflerine ve her yerde, her zaman, önkoşulsuz olarak bir araya gelme çabalarına yakında olumlu yanıt vermesini umuyoruz" demişti.

AFP'nin Kuzey Kore Merkez Haber Ajansı'ndan aktardığına göre Kim Yo-jong, bu beyanların ardından şöyle konıuştu:

Bir Kore atasözü 'Bir rüyada en önemli şey onu görmek değil yorumlamaktır' der. Görünen o ki ABD, durumu kendisine yarayacak şekilde yorumluyor. Yanlış beklentileri onları büyük bir hayal kırıklığına sürükleyecek.

 

Independent Türkçe, AFP, AP

Derleyen: Uğurcan Yıldız

DAHA FAZLA HABER OKU