KÇÖ için "son 10 gün" uyarısı: İş dünyası uzatma istiyor

Kısa çalışma ödeneği desteğinde son 10 güne girilirken, salgından kaynaklanan olağanüstü durumun devam ettiğinin altını çizen iş insanları desteğin yıl sonuna kadar uzatılmasını istiyor

İş dünyası ay sonunda bitecek olan Kısa Çalışma Ödeneği'nin yılsonuna kadar uzatılmasını istiyor / Fotoğraf: AA

Pandemi döneminde istihdamı korumak amacıyla uygulanan kısa çalışma ödeneği desteğinde Cumhurbaşkanına kanunla verilen uzatma yetkisi 30 Haziran’da doluyor. 10 gün içerisinde yeni bir yasal düzenleme yapılmazsa hem kısa çalışma ödeneği desteği hem de fesih yasağı (işten çıkarma yasağı) sona erecek. Buna bağlı olarak ücretsiz izin desteği de aynı tarih itibarıyla son bulacak.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Şu ana kadar kamuoyuna görüş bildiren iş insanları genellikle kısa çalışma ödeneği desteğinin yıl sonuna kadar uzatılması gerektiği yönünde taleplerini bildiriyorlar.

"Canlanma için önemli"

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol genç ve kadın işsizliğinin artmaması için kısa çalışma ödeneği ay ay değil, yılsonuna kadar uzatılması gerektiğini söyledi. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Elemanı Okan Güray Bülbül, desteklerin sona ermesiyle birlikte işgücü piyasasında önemli hareketlilik yaşanacağını belirtirken, özellikle kadınların istihdama dönüşünün zor olacağını aktardı.

Akkol DÜNYA’ya yaptığı açıklamada kısa çalışma ödeneğinin yıl sonuna kadar devam etmesinin istihdamın korunması ve ekonomik canlanma için önemli olduğuna dikkat çekti

"Daha zamana ihtiyaç var"

Salgının başından bu yana önceliklerinin çalışanlarımızın sağlığını korumak ve sonrasında da toparlanmaya ve istihdama odaklanmak olduğunun altını çizen Akkol, “Ortak akılla milletimize ve tüm tarafl ara fayda sağlayacak çözümleri üretmek için çalıştık. Bu dönemde devletimiz de salgının ülkemizdeki etkilerini en aza indirmek için tüm kurum ve kuruluşları ile büyük bir özveri içinde çalıştı” dedi. “Yerinde ve tam zamanında alınan tedbir ve destekler için başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere hükümetimize teşekkürü bir borç biliyoruz” diyen Akkol, bununla birlikte salgın ve bunun getirdiği olağanüstü koşulların hâlen devam ettiğine vurgu yaptı. Akkol, “Tüm dünyada ve ülkemizde normalleşme adımlarının hızla devreye alınmasıyla birlikte, hizmet sektörünün toparlanması için zamana ihtiyaç bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

"Ay ay uzatmak yerine yıl sonuna kadar uzatılsın"

Normalleşme adımları atılırken, mevcut istihdamın devamının sağlanmasının çok önemli olduğunun altını çizen Akkol, “Genç ve kadın işsizliğinin artmaması için destekleyici tedbirlerin sürdürülmesini çok önemli buluyoruz” dedi.

İş dünyası olarak bu süreçte kendilerinin de katkı koyacağını dile getiren Akkol, “Bu doğrultuda, Haziran sonu itibariyle sona erecek olan kısa çalışma ödeneğinin ay ay uzatılmak yerine yıl sonuna kadar uzatılmasının gerekliliğine inanıyoruz. Kısa çalışma ödeneği uygulamasının ekonomik ve sosyal şartlar tam olarak iyileşene kadar devam etmesinin istihdamın korunmasında kritik öneme sahip olduğu kanaatindeyiz. Bu dönemde, bizler de elimizi taşın altına koyarak, bu zamana kadar yaptığımız şekilde çalışanlarımızı destekleyecek ve uygun olan sektörlerimizde ücretlerini tamamlamaya devam edeceğiz” dedi.

 

Dünya

DAHA FAZLA HABER OKU