HDP, kapatma ve Kobani davaları için özel hukuk bürosu kurdu: Çok sayıda hukukçu ile görüşüldü

HDP yetkilileri "Eğer iddianame kabul edilirse açıkçası tarihi bir savunma için hazırlıklı olacağız. Dava süreci aynı zamanda çok güçlü ve tarihi bir hukuksal hesaplaşma süreci olacak" diye konuştu

Fotoğraf: AA

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, HDP’nin kapatılması için Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvurunun akıbeti 21 Haziran Pazartesi günü belli olacak. İddianame kabul edilirse yargı süreci başlayacak.

Açılmak istenen davayı “siyasi intikam davası” olarak nitelendiren HDP, önceliği siyasi mücadeleye verirken, iddianamenin kabul edilmesi durumunda “etkin bir hukuki mücadele” yürütmek için de hazırlıklara başladı. 

Gazete Duvar'dan Nergis Demirkaya'nın haberine göre; Ankara’da hem kapanma davası hem de bu davaya ana gerekçe olarak sunulan Kobani Davası’ndaki iddialara karşı güçlü bir savunma oluşturmak için özel hukuk bürosu kuruldu.

"Tarihi bir savunma için hazırlıklı olacağız"

HDP iddianamenin reddi çağrısı yapsa da davanın açılma olasılığına karşı hukuki mücadele için de çalışmalara başladı. Parti yöneticilerinden edinilen bilgiye göre, “siyasi intikam davası” olarak nitelendirilen davaya karşı siyasi mücadele başladı ve devam edecek. Ancak dava hukuk boyutu ile de kapsamlı olarak ele alınacak. Davaya karşı çok ciddi bir hukuki çalışma yürüteceklerini anlatan parti yetkilileri “Eğer iddianame kabul edilirse açıkçası tarihi bir savunma için hazırlıklı olacağız. Dava süreci aynı zamanda çok güçlü ve tarihi bir hukuksal hesaplaşma süreci olacak” değerlendirmesi yaptı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Çok sayıda hukukçu ile görüşüldü

Edinilen bilgiye göre HDP’nin Hukuk Komisyonu’nun dışında Türkiye’de önemli çalışmalara imza atmış “duayen” olarak nitelendirilen çok sayıda hukukçu ile görüşmeler gerçekleştirildi. Farklı üniversitelerden anayasa hukukçusu akademisyenler, eski-yeni baro başkanları ve çok sayıda avukatın içinde yer alacağı “bağımsız” bir özel hukuk bürosu oluşturulacak. Büroya yurt dışında görev yapan bazı hukukçular da fikir ve görüşleriyle destek verecek. Ankara’da davaya karşı hazırlanacak savunmaya katkı yapacak hukukçuların çalışmasını yürüteceği bir büro da tutuldu. Davanın açılması durumunda bu büronun yapacağı çalışmaların bir açılış töreni ile de kamuoyuna duyurulması planlanıyor.

İddialara tek tek çalışılarak hepsine ayrı savunma hazırlanacak

Hukuk bürosu sadece HDP’ye yönelik kapatma davası üzerinde çalışmayacak. Ayrıca kapatma davasına ana gerekçelerden biri olarak gösterilen Kobanê Davası’nın dosyası da tüm yönleriyle incelenecek. Neredeyse 7/24 çalışacağı ifade edilen hukuk bürosu kendi programının yanı sıra parti genel merkezinin hukuk komisyonu ile de ilişki içinde olacak. İddianamedeki tüm iddialara tek tek çalışılarak hepsine ayrı savunma hazırlanacak.

Davanın açılması durumunda ilk olarak bu davalar için yardımcı olacak, görüşlerine başvurulacak hukukçularla bir toplantı yapılacak. HDP Eş Genel Başkanları Mithat Sancar ve Pervin Buldan’ın da katılması planlanan toplantıda dava takvimi doğrultusunda iddialar tüm yönleriyle değerlendirilecek, görüşler doğrultusunda yapılacak çalışmalar belirlenecek.

 

 

 

Gazete Duvar

DAHA FAZLA HABER OKU