Jungkook'un dövmelerini örnek gösteren Güney Koreli parlamenter, BTS hayranlarını kızdırdı

Güney Kore'de tıbbi ruhsatı bulunmayan dövmecilerin dövme yapması yasadışı

Meclis üyesinin örnek gösterdiği BTS'in en sevilen üyeleri arasında yer alan Jungkook birçok dövmeye sahip olmasıyla biliniyor (Instagram/ryuhojeong92)

Güney Kore'de dövme yaptırma mevzuatının BTS'in sevilen üyesi Jungkook'u örnek göstererek esnetilmesini isteyen parlamenter K-pop grubunun hayranlarının eleştiri yağmuruyla karşılaştı. Ülkede dövmecilerin tıbbi ruhsat almadan dövme yapması yasadışı. 

Thw Wall Street Journal'ın haberine göre katıldığı televizyon programında parmaklarındaki dövmeleri bandajlarla kapatan Jungkook'un fotoğraflarını paylaşan parlamenter Ryu Ho-jeong, endüstri açısından daha esnek düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirtti. 

Ryu Ho-jeong, Instagram'da yaptığı paylaşımda, "BTS'in bedenindeki bandajları çıkarın" ifadesini kullandı. Öte yandan grubun hayranları parlamenteri BTS'i siyasete zorla dahil etmekle suçladı.

 

 

Kendisini BTS hayranı olarak tanımlayan Ryu tepkilerin ardından özür diledi. Ryu, dünyaca ünlü grubun üyelerinden birini örnek olarak kullanmanın Güney Kore'de dövmelere yönelik önyargıyı değiştirebileceğini düşündüğünü ve ülkede küresel ölçekte rekabetçi olabilecek bir dövme endüstrisinin kurulabileceğini ifade etti. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

BTS yakın zamanda çıkardığı albüm ve şarkılarla büyük bir yankı uyandırdı ve YouTube'daki izlenme rekorlarını kırdı. ABC'nin aktardığına göre McDonald's'ın çıkardığı BTS menüleri grubun hayranları arasında büyük bir ilgiyle karşılandı ve Endonezya'da izdihama neden oldu. 

Her ne kadar dövme yaptırmanın kendisi yasadışı olmasa da tıbbi ruhsat almadan dövme yapanlar 950 dolara (yaklaşık 8 bin TL) kadar para cezasına çarptırılabiliyor. 

Muhafazakar bir toplum yapısına sahip Güney Kore'de dövmeler genellikle tabu olarak kabul ediliyor ve bu da ünlü sanatçıların dövmelerini gizlemesine neden oluyor. Orduda dövme kullanımıysa yasak. 

Yakın zamana kadar Japonya'da da benzer bir tıbbi onay uygulaması vardı ancak Yüksek Mahkeme geçen yıl bu kararı bozmuştu.

 

Independent Türkçe, The Wall Street Journal, ABC

Derleyen: Esra Güngör

DAHA FAZLA HABER OKU