Melekler ve şeytanlar

Burada suçu ve günahı tüm insanlığa genellemek, yaratıldığından beri insanın aklını karıştıran, allak bullak eden, onu cennetten dünyaya iten bir ikilemle başa çıkmak için yeterli değil

Fotoğraf: AP

Bu makalede yazacaklarım okuyucuların ilgisini çekmeyebilir, onlar için önemli de olmayabilir.

Şu anda Arapların dikkati şüphesiz Gazze Şeridi'nde yaşanan savaş ve sonuçları, Etiyopya barajı ve neler getireceği üzerine odaklanmış durumda.

Şüpheci olanlar için Bill Gates ile Melinda French Gates'in boşanması konusuna ilgi göstermek, ölüm kalım meselelerini bırakıp zenginleri ilgilendiren meselelere yönelmek olabilir.

Akıl ve düşünce sahipleri bunda faydalı bir şey bulamayabilir. Ama gerçek şu ki, bu mesele her gün hatta her saat yaşanan, üzücü ama psikologlar veya sosyologlar için ya da dedikoduları seven ve aile anlaşmazlıkları ilgilerini çekenler için bir konu olan boşanma olgusuna ait sıradan ya da rutin bir mesele değil.

Mesele şu ki, aile reisi 4 yıl üst üste 150 milyar dolarlık net servetiyle dünyanın en zengin adamı seçilmişken, Gates ailesi hiçbir zaman sıradan olmamıştı.

Sıradan bir şahsiyet ile karşı karşıya değiliz. Ailenin iki üyesi Bill ve Melinda, Afrika kıtasına yayılan hayır işleri ile tanınan ve sıtma ile mücadele eden bir hayır vakfını kuran kişiler olduklarında, olağan bir şey karşısında değiliz demektir.

Gerçek şu ki, Bill Gates çok zengin bir adam, çağdaş dünyamızın bir ikonu haline gelen Microsoft şirketinin kurucusu, Steve Jobs ile birlikte üçüncü ve sonrasında dördüncü küresel teknolojik devrimin öncüsü.


Bütün bunlar biliniyor, fakat ciddi olarak üzerinde durulması gereken, Gates'in tüm bunlardan daha büyük bir fenomen haline geldiği, tüm endişeleri ve üzüntüleriyle insan topluluğunu temsil eden küresel bir insani vatandaşa dönüştüğüdür.

Kraliçe Elizabeth tarafından Britanya Kraliyet Nişanı ile onurlandırıldı. Başkan Barack Obama'dan madalyalar aldı. Dünyanın her köşesinde ona şu ya da bu türden bir madalya ya da nişan verecek birini buldu.

Geçen yıl boyunca, Microsoft kurucusu kendisini ABD'nin Kovid-19 pandemisi konusunda en net ve insancıl seslerinden biri olarak yeniden keşfettirdi.

Pandemiden önce ve sonra, gezegenimizin küresel ısınma sorunuyla mücadelede fısıltılı sesi en yüksek çıkan seslerden biriydi.


Bir yanıyla en saf haliyle "akıl" ve "bilim"i temsil ediyor, her zaman sakin, renkleri, dinleri ve mezhepleri ne kadar çeşitli olursa olsun evrenin koşullarını düşünen biri.

Diğer yanıyla, pratik bir adam, büyük kozmik problemler ve ikilemlerle başa çıkma konusunda özel bir yöntemi olan birisi.

Her zaman dünyanın en zengin adamı (177 milyar dolar) tahtını devralan "Amazon"un sahibi Jeff Bezos veya taht için rekabet eden Tesla'nın sahibi Elon Musk gibi kendisiyle aynı şöhret alanını paylaşan gürültülü kişilikler gibi olmadığı izlenimi verdi.

Bill Gates, sevdiği burgeri almak için sıradan insanlarla birlikte sırada durabilirdi.

Bill ve Melinda Gates'in boşanma haberi yayılınca, böyle dünya çapında iki şahsiyet için oldukça üzücü olsa da boşanma için öne sürdükleri gerekçeler ilk bakışta kendilerine uygundu.

Yayımladıkları açıklama sakin ve 3 "harika" çocuk yetiştirerek elde ettikleri başarılardan bahsediyordu.

Piyasalara ve insanlara, küresel yardım kuruluşunu birlikte yönetmeye devam edeceklerine dair güvence veriyordu.

Eğer ilişkileri, en azından bir yönüyle devam edecekse, bu ayrılık neden?

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Cevap kompleksli ama onlara yakışır bir biçimdeydi. Açıklamada belirtildiğine göre bu kararı çok düşündükten ve "ilişkiyi korumak için çok çaba sarf ettikten" sonra almışlardı.

Bunun anlamı, birbirleriyle konuşmalarının ya da arkadaşlarının arabulucu olmalarının yanı sıra, büyük olasılıkla  ilişki uzmanı ve psikiyatristlere, evlilik terapilerine gittikleri, ancak buna rağmen ayrılıktan kaçınmanın bir yolunu bulamadıkları.

Öne sürdükleri neden ise hayatlarının bir sonraki evresinde evli bir çift olarak "birlikte büyümelerinin" artık mümkün olmadığı.

Bu, ayrılık vakalarında alışılmış bir neden değil, ancak her iki taraf da kendi içinde yalana yer vermeyen bir tutarlılığa sahip olduğundan, söylediklerini hak ettiği ciddiyetle karşılamak gerekiyor.

Aralarında 9 yaş fark var. Bill Gates 1955, Melinda ise 1964 doğumlu. 1994'te evlendiklerinde bu fark pek önemli değildi, ama şimdi duygusal ve psikolojik olarak daha önemli hale geldi.

Açıklamaya göre şimdi onlar için en önemlisi, yaş gereği mesafenin arttığı bir evrede karakteristik gelişmelerinin nasıl olacağı?

Ne var ki ilk bakışta makul görünen, ikinci ve üçüncü bakışlarda öyle olmaktan çıktı. Ortaya çıkanlar Bill Gates'i sıradan insanın ve insani topluluğun seviyesine indirdi.

Artık kısa bir süre önce güzel bir televizyon sunucusuyla evlenmek için eşinden boşanan milyarder Jeff Bezos'tan çok farklı değil.

Burada hikaye normal, zenginler arasında bile kocanın hayat arkadaşından sıkılması ve başka bir hayat arkadaşına ihtiyacı olduğunu hissetmesi mümkün.

Bezos, eşiyle 34 milyar dolarlık bir anlaşmaya vardı ve ayrılık sessizlik içinde gerçekleşti. Ancak Bill Gates'in durumunda şimdiye kadar iki hikaye ortaya çıktı.

Birincisi, New York'ta tutulduğu cezaevinde intihar ettikten sonra hikayesi kamuoyunda yayılan çok şüpheli bir figür olan Jeffrey Epstein ile yakın bir ilişkisi olduğu ortaya çıktı.

Epstein, reşit olmayan kız çocuklarını seks amaçlı kullanmak suçundan, yani çocuk istismarından yargılanıyordu ve Donald Trump, Bill Clinton, İngiliz kraliyet ailesinden Prens Edward vb. ünlü kişilerin onunla fotoğrafları ortaya çıkmıştı.

Yaygın olan iddia, Bill ile görüşmelerinin bir bağış kampanyası için olduğu. Başka bir iddia ise, Bill Gates'in Nobel Barış Ödülü'nü almak için Epstein ile görüştüğü şeklinde.

Gelgelim Epstein gibi bir şahsiyetin böyle önemli bir olayda nasıl bir etkisi ve rolü olabileceği hiç bilinmedi.

Bizzat Microsoft şirketinin içinden kaynaklardan elde edilen kanıtlarla desteklenen ikinci hikayeye göre, Bill'in şirket çalışanlarından biriyle uzun süredir devam eden bir ilişkisi vardı. Şirketin yönetim kurulu onu başkanlık koltuğundan uzaklaştırıncaya kadar bu ilişki devam etmiş.   

Sistemli bilimsel zihniyet sahibi, küresel sorunları çözme, hayır işleri aracılığıyla dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için kapitalist kazançları yönlendirme sorumluluğu omuzlarına yüklenen "iyi milyarder", günah işleyen ve yanlışlar yapan biri çıktı. Eskiler bu konuda şöyle derler; ilk taşı günahsız olan atsın.

Burada suçu ve günahı tüm insanlığa genellemek, yaratıldığından beri insanın aklını karıştıran, allak bullak eden, onu cennetten dünyaya iten bir ikilemle başa çıkmak için yeterli değil.

Burada, özellikle kadınları muaf tutmaya ve onları sorumlulukta erkeklerle eşitlemeye çalışan küresel bir ortamda, kışkırtıcı olarak Havva ve elmayı gösteren insanın cennetten kovulma hikayesinin geri kalanına güvenemeyiz.

Yukarıdakilerin hepsinden doğan insan dramı henüz başlangıç aşamasında. Melinda muhtemelen kendisini tatmin ve memnun edecek şeyi hayır kurumunda bulacak. Bill'e gelince, dünyayı değiştirecek başka bir hikayesi hala olabilir.     

 

 

*Bu makalede yer alan fikirler yazara aittir ve Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Independent Türkçe için çeviren: Beyan İshakoğlu

Şarku'l Avsat

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU