Erdoğan’ın katıldığı Ayasofya’daki törende, imamın sözleri tepkiye neden oldu

“Bunlardan daha zalim ve kafir kim olabilir”

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde dün düzenlenen törende, "Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi" kapsamında hafızlıklarını tamamlayan 136 öğrenci icazet aldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Erdoğan’ın torunu ve Şentop’un oğlu da hafız oldu

Programa, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sudan Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Muhammed Hamdan Dagalo Hmidti, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ile hafız öğrencilerin velileri ve davetliler katıldı.

Programda hafız öğrenciler Kur'an-ı Kerim'den ayet ve sureler okudu. İcazet merasiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın torunu Ömer Tayyip ile TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un oğlu Ömer Asım da icazet aldı.

İmamın sözleri tepki çekti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da Kur'an-ı Kerim okuduğu program sırasında Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu önderi Mustafa Kemal Atatürk'e isim vermeden lanet okunması ise bir çok vatandaşın tepkisine neden oldu.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, Erdoğan'ın da dinlediği anlarda vaaz veren imam şu ifadeleri kullandı: 

"Bu ve bu gibi mabedlerin mabed olarak kalması için inşa edilmiştir. Öyle bir zaman geldi ki bir asır gibi bir zaman içinde ezan ve namaz yasaklandı ve müze haline çevrildi. Bunlardan daha zalim ve kafir kim olabilir... Yarabbi bir daha bu zihniyetin bu milletin başına gelmesini mukadder buyurma..."

Muhalefet partilerinden tepkiler

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Ayasofya'daki vaaz da sarf edilen sözlere ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

İnce, parti olarak dava açacaklarını belirterek şunları kaydetti:

Yüzyıllarca bu toprakları yurt edinmiş milletimizin bağımsızlığını, onurunu ve inancını yedi düvele karşı savunan Mustafa Kemal Atatürk'e "zalim ve kafir" diyen hadsiz hesabını verecek.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Ayasofya'da Mustafa Kemal Atatürk hedef alınıp, 'zalim ve kafir' denildiğinde hepiniz oradaydınız! Uğur Mumcu’nun da söylediği gibi; “Halk affetmiyor, din sömürüsünü affetmiyor halk!" ifadelerini kullandı.

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, ifadelere ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Mustafa Kemal’e imamdan hakaret: Atatürk put, izinden giden putperesttir Başta Atatürk olmak üzere.. Bu ülkenin kurtarıcıları ve kurucularına hakaret etmek için namussuz ve şerefsiz hain olmak lâzım" dedi.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem de açıklamasında,"Kurtuluş savaşının başkomutanı, cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmasaydı, Ayasofya kiliseye çevirilip ülkeye işgal edenlere hizmet edecekti. Kürsüde Atatürk’e hakaret eden imam efendi ve onu dinleyenlerin hiçbiri o mekanda bulunamayacaklardı!" ifadelerini kullandı.

Ayasofya’daki ilk namazda da Erbaş’ın sözleri tartışma yaratmıştı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da Ayasofya'daki ilk namazda kılıç ile hutbe vermişti.

Erbaş'ın "Vakfedenin şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar" sözleri de o dönem tepki çekmiş ve tartışmalara neden olmuştu.

Erbaş’ın o sözleri Diyanet’in resmi internet sitesinde yayımlanan hutbede ise yer almamıştı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU