Adımlar ardı ardına geliyor... Arap ülkeleri Suriye'ye geri dönüyor

BAE ve Bahreyn’in Şam büyükelçiliklerini yeniden faaliyete sokma kararının ardından Arap dünyasında ‘Suriye’ye geri mi dönüyoruz?’ sorularını gündeme getirdi

Önce Birleşik Arap Emirlikleri ardından Bahreyn. İki ülke, bir gün arayla Şam’daki büyükelçiliklerinin tekrar faaliyete geçirildiğini duyurdu. Arap ülkeleri, 2011 yılında başlayan gösterilerin ardından Suriye ile ilişkilerini askıya almıştı.

Bahreyn Dışişleri Bakanlığı, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada ‘Bahreyn dost ülke Suriye Arap Cumhuriyeti ile ilişkilerini geliştirmek için Şam Büyükelçiliği’ni faaliyete geçirmiştir. Bilindiği gibi Suriye Büyükelçiliği Bahreyn’de aktif durumdadır. İki ülke arasında uçak seferleri gerçekleştirilmektedir’ dedi.

BAE Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da, ‘Dost ülke Suriye Arap Cumhuriyeti ile ilişkilerin yeniden geliştirileceği, ülke istikrarına ve toprak bütünlüğüne destek verileceği’ ifadeleri kullanılmıştı. BAE, Suriye’deki savaş esnasında muhaliflere verdiği destekle biliniyordu.

Hamle Arap Birliği toplantısı öncesinde geldi        

İki Körfez ülkesinin 3 ay sonra Tunus’ta yapılması planlanan Arap Birliği toplantısı öncesi attığı bu adımla ‘Arap ülkeleri Suriye’ye geri mi dönüyor?’ sorusu gündeme geldi. Bazı Arap analistler, önümüzdeki günlerde birkaç Körfez ülkesinin daha Suriye Hükümeti ile ilişkilerini düzeltmek için hamle yapacağını söylüyor. 

 

Arap ülkeleri geri mi dönüyor?

Büyükelçiliğin açılışı için Şam’a gelen BAE’li diplomatlardan biri olan Abdulhakim El-Nuaymi, ‘Bu hamle diğer Arap ülkelerine Suriye ile ilişkilerini düzeltmeleri ve büyükelçiliklerini açmaları için bir çağrıdır’ ifadelerini kullandı.

BAE Dışişleri Bakanı: Türkiye ve İran’a karşı Suriye’deki rolümüz önemli hale geldi

Twitter adresi üzerinden açıklama yapan Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Anwar Gargaş ise Arap ülkelerine ‘geri dönün’ çağrısı yaparak şu ifadeleri kullandı: Arap ülkelerinin Suriye’deki rolü özellikle Türkiye ve İran’ın bölgesel ihlallerine karşı önemli hale geldi. Birleşik Arap Emirlikleri bugün Suriye ile ilişkilerini iyileştirme adımı attı. Suriye’nin yeniden inşası, barış ve istikrarın sağlanması için Arap ülklelerinin Suriye Arap Cumhuriyeti ile ilişkilerini yeniden gözden geçirmesi gerekir

 

 

Iraklı Büyükelçi: Dönüş zamanı

Büyükelçilik açılışına katılan Irak’ın Suriye Büyükelçisi Saad Muhammed Rıza gazetecilere ‘Bu Suriye’ye dönmeleri için Arap ülkelerine bir çağrıdır’ dedi.

8 yıl sonra ilk uçak seferi

Öte yandan bugün 8 yılın ardından ilk kez Suriye’den bir yolcu uçağı havalandı ve Tunus'a indi. 

Bu gelişmeler Arap dünyasında ‘8 yıl sonra Arap ülkeleri Suriye’ye açılıyor’ yorumlarına neden oldu. 

Arap ülkeleri, 2011’de başlayan gösteriler ve devamında yaşanan gelişmeler sonrası 7 yıl önce Suriye ile ilişkilerini askıya alma kararı almıştı. Suriye'nin ilk toplantıda Arap Birliği'ne de yeniden alınması bekleniyor.
 

DAHA FAZLA HABER OKU