Peru çamaşır suyuyla koronavirüs tedavisini resmen araştıracak

Güney Amerika ülkesi, klor dioksit içmenin veya enjekte etmenin küresel pandemiyle mücadelede yardımcı olup olamayacağına dair kanıt toplayacak

Peru'nun başkenti Lima'da Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanları için bir anıt hazırlandı (AP)

Peru'nun çamaşır suyu içmenin veya enjekte etmenin Kovid-19'u tedavi edip edemeyeceğini resmen araştıracağı bildirildi.

Güney Amerika ülkesinin kongresindeki milletvekilleri, ölümcül virüse karşı mücadelede klor dioksit kullanılıp kullanılamayacağını araştıracak bir komite kurmak için oy kullandı.

Klor dioksit, tıbbi ekipmanın sterilize edilmesi, endüstriyel makinelerin temizlenmesi veya ahşap ve tekstil malzemelerinin ağartılması gibi endüstriyel işlemlerde yaygın olarak kullanılıyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Dünyanın dört bir yanından bilim insanları, klor dioksitin insan vücudunda kullanımına karşı defalarca uyarıda bulunarak iç kanama, solunum yetmezliği ve akut böbrek yetmezliği dahil etkilerinin ölümcül olabileceğine işaret ediyor.

Ancak Donald Trump'ın bilim insanlarının çamaşır suyu enjekte etme fikrini araştırmaları gerektiği yönündeki kötü şöhretli önerisini yineleyen Perulu kongre üyesi Posemoscrowte Chagua, perşembe sağlık bakanlarından konuyla ilgili kanıt toplamalarını talep eden kongre önerisini sundu.

Vice'ın haberine göre kendisi de doktor olan Chagua, klor dioksitin zehirli olduğuna dair endişeleri reddetti ve bunun yerine koronavirüsle mücadelede hayati bir araç olacağını kanıtlayabileceğini öne sürdü.

Milletvekilleri, 49'a 39 Chagua'nın önerisi lehine oy verdi.

Oylama, Peru'nun küresel pandemi nedeniyle kırılmaya devam ettiği sırada yapıldı.

Peru, dünyada kişi başına düşen en yüksek ölüm oranlarına sahip olduğu bildirilen ülke ve ölüm sayıları halihazırda biraz yavaşlasa da nisanda koronavirüsten dolayı rekor sayıda kişi hayatını kaybetmişti.

Bu, ülkenin "vaccinegate" diye bilinen aşı skandalının ardından yaşandı. Skandalda yüzlerce politikacı erkenden aşı yaptırmak için gizlice ulusal sıraya kaynamış ve bu, ulusal çapta ciddi bir öfkeye yol açmıştı.

Bununla birlikte çamaşır suyunun ulusun dertlerine derman olacağı konusunda herkes hemfikir değil.

Peru'nun yoğun bakım uzmanları derneğinin genel sekreteri Samuel Cosmé, kongrenin adımını kınadı ve klor dioksit tükettiği için durumu kötüleşen Kovid-19 hastalarını zaten tekrar tekrar tedavi etmek zorunda kaldığını söyledi.

Cosmé, "Pandeminin Peru'daki durumu ve kongremizdeki durum acınası" dedi.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/uk/home-news

Independent Türkçe için çeviren: Onur Bayrakçeken

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU