Savaş suçlusu Radovan Karadzic, müebbet hapis cezasının geri kalan bölümünü Birleşik Krallık’ta çekecek

Karadzic, aralarında Srebrenitsa soykırımı da olmak üzere 1992 ile 1995 yılları arasında işlenen savaş suçları ve insanlığa karşı suçlardan cezalandırılmıştı. Cezasını Hollanda'da çeken Karadzic, Birleşik Krallık’a sevk edilecek

Fotoğraf: AA

Bosna Kasabı olarak bilinen savaş ve soykırım suçlusu Radovan Karadzic'in 2019'da hüküm giydiği müebbet hapis cezasının geri kalan bölümünü çekmek üzere Hollanda'dan Birleşik Krallık’a nakledileceği bildirildi.

Hollanda'nın Lahey kentindeki Uluslararası Ceza Mahkemeleri Rezidüel Mekanizması'ndan (IRMCT) yapılan açıklamada, cezasını Hollanda'da çeken Karadzic'in karardan haberdar edileceği ifade edildi.

Açıklamada, sevkinin de Birleşik Krallık ile iş birliğinde en güvenli şekilde yapılacağı vurgulandı.

Karadzic, "savaş ve soykırım" suçundan müebbet hapse mahkum edilmişti

Lahey'deki eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesince (ICTY) 2016'da soykırım, savaş suçları ve insanlığa karşı suçlardan 40 yıl hapis cezasına çarptırılan Karadzic, 2019'da sonuçlanan temyiz davasında ise müebbet hapse mahkum edilmişti.

Bosna Hersek'teki savaşta Sırpların lideri olan Karadzic, aralarında Srebrenitsa soykırımı da olmak üzere 1992 ile 1995 yılları arasında işlenen savaş suçları ve insanlığa karşı suçlardan cezalandırılmıştı.

Mladic'in davasında nihai karar 8 Haziran'da

Öte yandan ICTY'nin 2017'de hakkında ömür boyu hapis cezası verdiği Ratko Mladic'in davasında nihai karar da 8 Haziran'da verilecek.

Karar, Uluslararası Ceza Mahkemeleri Rezidüel Mekanizması (IRMCT) hakimleri Prisca Matimba Nyambe, Aminatta Lois Runeni N'gum, Seymour Panton, Elizabeth İbanda-Nahamya ve Mustapha El Baaj tarafından açıklanacak.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU