"AK Parti’nin ‘Yalan Üretim Merkezi’ videosu, Erdoğan’ın talimatıyla kaldırıldı" iddiası

Cumhuriyet gazetesinde yer alan iddiaya göre Erdoğan, “başarısız” bulduğu videonun kaldırılması talimatını verdi

Fotoğraf: AA

Cumhuriyet gazetesi, AK Parti’nin yayından kaldırdığı “Yalan Üretim Merkezi” videosunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla silindiğini öne sürdü.

Selda Güneysu imzalı haberde Erdoğan'ın videoya "Muhalefetin tezlerini destekler durumda olduğu için" tepki gösterdiği ileri sürüldü.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Haberde şu iddialar yer aldı:

Videoyu “başarısız” bulan Erdoğan’ın, yayımlanmasından kısa bir süre sonra parti yönetimine “Kaldırın” talimatı verdiği ifade ediliyor. Erdoğan’ı, animasyonda en fazla kızdıran bölümün ise “CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözde iksiri içtikten sonra ‘128 milyar dolar nerede’ sorusunu tekrar tekrar sorması ve videoda akılda kalan tek kısmın ‘Kılıçdaroğlu’nun sorularının’ olması” gösteriliyor.

Erdoğan’ın da videoyu izlediği zaman en fazla bu noktaya “takıldığı” ve Kılıçdaroğlu’nun sürekli “128 milyar dolar nerede” sorusunu sormasıyla videonun “sanki AK Parti’nin değil, CHP’nin tezini savunmak amacıyla hazırlanmış algısı yarattığına” işaret ettiği belirtiliyor. Videonun bu nedenle ilk yayımlandığı andan itibaren “AK Parti’den çok muhalefet cephesini hareketlendirdiği ve muhalefet cephesinde karşı hashtag’lerin açıldığı vurgulanıyor. Erdoğan’ın videoyu “içerikte CHP ile ilgili sabit, somutlaşmış güncel tespitlerin yer almamasına” da “kızdığı” belirtiliyor. Erdoğan’ın böylesi bir videodan beklentisinin “CHP’nin iddialarına karşılık tek cümlelik, akıcı ve akılda yanıtlar verilmesi olduğuna” işaret ediliyor.  Erdoğan’ın videoya “eski tartışmaları yeniden gündeme getirdiği gerekçesiyle de tepki gösterdiği” belirtiliyor. Özellikle “Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile ilgili iddialara yer verilen videonun böylece “AK Parti’den çok CHP’ye yaradığı” da belirtiliyor. Erdoğan’ın söz konusu videonun, partiyi kamuoyu nezdinde “başarısız kampanya üreten bir parti konumuna getirdiği” gerekçesiyle de hazırlayanlara tepki gösterdiği ve parti yönetimine “Kaldırın” talimatını verdiği ifade ediliyor. 

“Maksat hasıl oldu”

AK Parti, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak'ın canlandırıldığı "Yalan Üretim Merkezi" animasyonunu sosyal medya hesaplarından kaldırmıştı.

Söz konusu animasyonda bir profesörün icat ettiği makineyle CHP için "yalan ürettiği" iddiası yer alıyordu.

Sağlık Bakanlığı'yla ilgili iddialara ve 128 Milyar dolar tartışmalarına da atıfta bulunulan videonun sonunda "devamı gelecek" yazısı da yer almıştı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ videonun kaldırılmasının ardından şu açıklamayı yapmıtşı:

Siyasette seviyeli muhalefetin oluşması için AK Parti olarak bir adım attık. Siyasette yalanın ulaştığı boyuta dikkat çektik.
Maksat hasıl oldu. Bundan sonrasında da bilgi ve belgeye dayalı, seviyenin korunduğu, aziz milletimize sadece gerçeklerle konuşacakları bir zemin istiyoruz.
Çünkü biz sadece gerçeklerle konuşuyoruz

 

Cumhuriyet, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU