New York'ta maskesini çıkarmayan Asyalı kadına çekiçli saldırı

Ocak ve Nisan arasında nefret suçunun hedefi olan Asyalıların sayısı 5 kat arttı

ABD'de New York Polis Teşkilatı'nın (NYPD) Nefret Suçları Görev Gücü pazar günü Times Meydanı'nda Asyalı bir kadına çekiçle saldıran kişi hakkında insan avı başlattı.

Saldırı, Moda Teknoloji Enstitüsü'nden (FIT) yeni mezun olan 31 yaşındaki kadın altgeçitte bir arkadaşıyla yürürken saat 20:40'ta, saldırgan onlara yaklaşıp yüzlerindeki bir maskeyi çıkarmasını istediğinde gerçekleşti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Polise göre zanlı daha sonra kurbanın yüzünün sol tarafına çekiçle vurdu ve açılmaya neden oldu.

Görev gücü saldırının görüntülerini Twitter'da da paylaştı ve görüntülerde yakınlarda olaya tanık olan kişiler görülüyordu.

Soyadı paylaşılmayan Theresa adlı kurban ABC7'a saldırı nedeniyle sarsıldığını ve travmatize olduğunu söyledi.

Theresa, yayın kuruluşuna şu ifadeleri kullandı:

Kendi kendine konuşuyordu, sanki duvarla konuşuyor gibiydi, sarhoş falan olduğunu düşündüm, bu yüzden onu hızlıca geçmek istedik. Geçerken bizi gördü ve 'Lanet olası maskeni çıkar' dedi, şok ediciydi.

Aniden kafama bir şeyle vurulduğunu hissettim.

Theresa alnından yaralandı ve NYU Langone Hastanesi'nde tedavi altına alındı.
 


The Hill saldırganın yayan halde kaçtığını bildirdi.

New York Polis Teşkilatı'nın pazartesi günü açıkladığı rakamlara göre Asyalı Amerikalıları hedef alan suçların artmasıyla birlikte şehirdeki nefret suçları da artmaya devam ediyor.

Washington Post, verilere göre bu yıl 1 Ocak ile 2 Mayıs arasında yaklaşık 180 nefret suçu vakası kaydedildiğini ve bunun geçen yıl aynı dönemde bildirilen olaylardan yüzde 73 daha fazla olduğunu aktardı.

Bu yıl 1 Ocak ile 4 Nisan arasında yaklaşık 80 Asyalı nefret suçu mağduru oldu ve bu, geçen yıl aynı dönemde rapor edilen 16 vakaya göre 5 kat daha fazla.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world

Independent Türkçe için çeviren: Noyan Öztürk

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU