ABD Genelkurmay Başkanı Milley: Askerlerimizin çekilmesi sonrası, Afganlar Taliban'a karşı kötü sonuçlar elde edebilir

Milley, Afgan güvenlik güçlerinin oldukça iyi donanımlı ve eğitimli olduğunu fakat uluslararası bir güç olmadan Taliban saldırıları karşısında hazır olmadıklarını söyledi

Fotoğraf: AA

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, ABD askerlerinin Afganistan’dan çekilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Milley, AP’ye yaptığı açıklamada, ABD askerlerinin çekilmesi sonrası Afgan hükümetinin Taliban’a karşı kötü sonuçlar elde edebileceğini bildirdi.

Afgan güvenlik güçlerinin oldukça iyi donanımlı ve eğitimli olduklarını ancak uluslararası destek olmadan potansiyel bir Taliban saldırısı karşısında ise hazır olduklarını söyleyemeyeceğini belirten Milley şöyle devam etti:

Sanırım burada bir dizi olasılık var. Bir yandan gerçekten dramatik, kötü olası sonuçlar elde edebilirsiniz. Öte yandan ordu ve hükümetin kenetlendiği bir sonuç alabilirsiniz. Bunların hangisi olur, şimdilik bilmiyoruz. Gelişmeleri bekleyip göreceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Afganistan'da Kabil hükümeti ile Taliban arasında siyasi uzlaşma ihtimalinin de bulunduğuna işaret eden Milley, bunun gerçekleşmesi halinde korkulan kitlesel sivil savaşın önüne geçebileceğinin altını çizdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

11 Eylül'e kadar çekilme devam edecek

ABD, 29 Şubat 2020'de Katar'ın başkenti Doha'da Taliban ile anlaşmaya varmış ve 1 Mayıs 2021'de Afganistan'dan çekilme konusunda anlaşmıştı.

ABD Başkanı Joe Biden, 20 Ocak'ta göreve geldikten sonra Pentagon, eski Başkan Donald Trump döneminde imzalanan bu anlaşmaya yönelik inceleme başlatmıştı.

Biden, 14 Nisan'da kameraların karşısına geçmiş ve ülkede sayıları 2 bin 500 civarında olan Amerikan askerlerinin 1 Mayıs'tan başlamak üzere 11 Eylül'e kadar tamamen Afganistan'dan çekileceğini açıklamıştı.

ABD'li yetkililer, geçen hafta askeri teçhizatları ülkeden çıkarmaya başladıklarını bildirmişti.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU