Andre Agassi, Boris Becker'in nereye servis kullanacağını nasıl anladığını açıkladı

İlk üç karşılaşmalarında mağlup olan Amerikalı, Alman rakibine karşı art arda 8 zafer kazanmıştı

1991 Fransa Açık’ta Boris Becker (solda) ve Andre Agassi (AFP)

Andre Agassi’nin rakibi Boris Becker’i yenmek için kullandığı alışılmadık yöntemi açıkladığı bir video tekrar gün yüzüne çıktı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

8 defa Grand Slam şampiyonu olan Agassi, ilk üç karşılaşmalarında mağlup olduğu ve 6 şampiyonluğa sahip Alman rakibi Becker’e karşı yaptığı maçlarda toplamda 10 galibiyet ve 4 mağlubiyetlik bir performansla emekli olmuştu.

Amerikalı Agassi aralarındaki rekabetteki zayıf başlangıcına ikili arasındaki gerçekleşen 8 karşılaşmayı kazanarak karşılık vermişti.

Agassi’nin başarısında önemli rol oynayan şey Becker’in servis hareketini açık eden bir ipucunu yakalamasıydı ve bu ipucu Alman tenisçinin diliyle ilgiliydi.

Agassi, 2017’de Unscriptd’a verdiği röportajda “Dilinde garip bir tik olduğunu fark etmeye başladım” dedi:

Şaka yapmıyorum. Sallanma hareketine başlıyordu, her zamanki rutini, sonra topu havaya atacağı zaman dilini dışarı çıkarıyordu. (Dili) ya dudaklarının tam ortasında, ya da sol köşesinde oluyordu.
 

 

Kortun sağında servis atıyorsa ve dilini dudağının ortasına koyuyorsa ya ortaya ya da gövdeye servis atıyordu. Ama kenara koyuyorsa geniş servis atacaktı.

En zor kısmı servisini karşılamak değil, bunu bildiğimi anlamasına izin vermemekti. Maçın çoğunda servisini okumanın cazibesine direnmek ve maçı açmama izin verecek vuruşu yapmak için belirli bir noktada bu bilgiyi kullanacağım anı seçmek zorundaydım.

Agassi nihayetinde Oktoberfest sırasında bu ipucunu Becker'e anlattığını söyledi:

Birlikte dışarı çıktık, birer bardak bira içtik ve dayanamayıp 'Bu arada, bunu yapıp servisini açık ettiğini biliyor muydun?' dedim.

Az kalsın sandalyeden düşüyordu. Dedi ki: 'Hep eve gider ve karıma sadece 'Sanki aklımı okuyormuş gibi' derdim.

Meğerki yalnızca dilimi okuyormuşsun'.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/sport/tennis

Independent Türkçe için çeviren: Noyan Öztürk

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU