CHP'den Anayasa için 2 şart: "Samimi iseniz oturur, konuşuruz"

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, grup toplantısında yinelediği “yeni anayasa” çağrısına, “Biz bunlara anayasa konusunda güvenmiyoruz” dedi

CHP Grup Başkanvekili Özkoç, Anaysa konusundaki kırmızı çizgilerini, "İlki parlamenter sistem, ikincisi Anayasa'nın ilk dört maddesi" diyerek açıkladı /  Fotoğraf: AA

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, “CHP’ye sesleniyorum, gelin bu sürece sizde destek verin. El birliği, güç birliği yapalım, darbe anayasasından aziz milletimizi kurtaralım. İstikbalin rotasını çizecek yeni bir sayfa açalım” demişti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bahçeli’nin çağrısına ilişkin Milliyet’e konuşan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “Darbe anayasasından kurtulma teklifini Sayın Genel Başkan defalarca yaptı. Bununla ilgili iki kere masaya oturduk. Her ikisinde de masadan kalkan AKP kanadı oldu. Biz zaten biliyoruz onların tutumunu baştan söyledik, dedik ki; ‘bizim uzlaştığımız maddeler konusunda eğer bir hemfikir sağlamazsak olmaz’, bu bir. İki; ‘Biz iki konuda kararlıyız. Parlamenter sistem ve anayasanın ilk dört maddesinin tartışılamaz oluşu’ dedik. Onun için biz bunlara bir kere anayasa konusunda güvenmiyoruz. Samimi olduklarına inanmıyoruz. İki kırmızı çizgimiz var. Parlamenter sistem ve anayasanın ilk dört maddesi. Bu konuda samimi iseler otururuz, konuşuruz” dedi.

“Samimi değiller”

Yeni anayasa çağrılarını samimi bulmadıklarını söyleyen Özkoç şöyle konuştu:

“Tek amaçları var, Türkiye’nin gündemini değiştirmek. Anayasanın hangi maddesi engelliyor 128 milyar doların nereye satıldığını açıklamayı. Anayasanın hangi maddesi pandemiyle mücadelede verdiğimiz savaşı engelliyor. Önlerindeki engel anayasa değil, önlerindeki engel kendi zihniyetleridir, bakış açılarıdır.  Niyetleri millet değildir, kendi hesaplarıdır. Biz bunu biliyoruz. Daha önce de gördük. Güvenirlikleri ve samimiyetleri yok. O yüzden de onların ne söylediğine değil ne yapacağımıza bakıyoruz”

 

Milliyet

DAHA FAZLA HABER OKU