Emniyetten "Şiddet mağduru kadınların karakol kapısından dönüyor" haberine açıklama

"Haberde dile getirilen 'mağdurların müracaatının alınmadığı, başka birimlere veya savcılıklara yönlendirilmeye çalışıldığı' iddialarının gerçeklikle uzaktan yakından alakası yoktur"

Fotoğraf: Meltem Ulusoy / csgorselarsiv.org
 

Emniyet Genel Müdürlüğü, DW Türkçe’de Burcu Karakaş’ın hazırladığı “Şiddet mağduru kadınlar: Karakol kapısından dönmek” başlıklı haber hakkında bir açıklama yaptı.

Açıklamada, söz konusu haber sitesinde görev yapan bir gazeteci Karakaş'ın, İstanbul'un çeşitli semtlerindeki polis merkezlerine deneme amaçlı giderek, "başvuru yapmak istediği ancak bunun kabul edilmediği" yönündeki ifadeleri üzerine inceleme başlatıldığı belirtildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Polis merkezlerinde, aile içi ve kadına yönelik şiddet mağdurları tarafından yapılan başvuruların kabul edilmesi yönündeki hassasiyetin en üst düzeyde olduğu görüşü dile getirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

Haberde dile getirilen “mağdurların müracaatının alınmadığı, başka birimlere veya savcılıklara yönlendirilmeye çalışıldığı” iddialarının gerçeklikle uzaktan yakından alakası yoktur.

Kaldı ki; Polis merkezlerinde, aile içi ve kadına yönelik şiddet mağdurları tarafından yapılan başvuruların kabul edilmesi yönündeki hassasiyet en üst düzeydedir. Bunun yanısıra; Kadın Destek Uygulaması’na (KADES) bugüne kadar tek dokunuşla yapılan 60 bin 718’i asıllı, toplam 117 bin 512 ihbara anında müdahale edilmiş, bu da kamuoyu tarafından takdirle karşılanmıştır.

Polis merkezlerinde söz konusu haber sitesinin muhabirine, aile içi ve kadına yönelik şiddet olaylarına anında müdahale edileceği belirtilmiş, her türlü yardımın sağlanacağı vurgulanmıştır. Ancak şahıs sadece bilgi amaçlı geldiğini, avukatına danışacağını söyleyerek, polis merkezinden ayrılmıştır.

DW Türkçe muhabiri daha sonra Yozgat, Erzurum, Nevşehir ve Trabzon’daki bazı emniyet birimlerini aynı konu ile ilgili olarak telefonla aramış, kendisine bulunduğu adresi bildirmesi halinde en yakın ekibin yönlendirileceği belirtilmiş ancak adresi hakkında bilgi vermemiş ve aynı şekilde bilgi amaçlı aradığını söyleyerek telefonu kapatmıştır.

Aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadelemiz dün olduğu gibi bugün de kararlı bir şekilde devam etmektedir, bundan sonra da edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU