Cumhurbaşkanı Erdoğan: KKTC'deki AYM kararından dönmeli, yoksa atacağımız adımlar farklı olur

Kuzey Kıbrıs'taki Kur'an-ı Kerim eğitim-öğretiminde yetki tartışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, Anayasa Mahkemesi'nin kararına tepki gösterdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı sonrası basın mensuplarına gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Yunan mevkidaşı Nikos Dendias'ın görüşmesi ve toplantıda yaşanan tartışmayla ilgili gelen soruya cevap veren Erdoğan, "Bakanımdan öncede ben kendisini kabul etmiştim.Görüşmemizde sıcak bir hava içerisinde görüştük. Ancak çok farklı bir noktaya kaydı. Dendias'ın tavrı karşısında haddini bildirdi" dedi.

İki ülkenin sıcak ilişkileri olduğunu söyleyen Erdoğan, Batı Trakya konusuna da değindi.

Erdoğan şöyle devam etti:

150 bin soydaşımız Batı Trakya'da yaşıyor. Siz bizim 150 bin soydaşımıza gerekli vatandaşlık ilgisini göstermiyorsunuz. Baş müftülük olayında hala siz baş müftüyü siz atıyorsunuz. Lozan'a göre sizin hakkınız yok. Biz patriği atamıyoruz. Sen Sinod meclisi atıyor.. Yunanistan'da baş müftümüzü oradaki müftülerimiz, imamlarımız seçmesi lazım. Yunanistan buna tahammül edemiyor. Kendi memuruymuş gibi bunu atama yoluna gidiyor. Aramızdaki hukuka da aykırı, ilişkilerin zedelenmesine zemin teşkil ediyor. Bunları konuşmamıza rağmen netice alamadık.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Bay Kemal rahatsız oldu"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, çiftçinin elinde kalan patates ve soğanların alınarak ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasıyla ilgili yaptığı eleştire ilişkin gelen bir soruya da cevap verdi.

"Sayın Kılıçdaroğlu'nu tanımışsınızdır" diyen Erdoğan, "Önceki açıklamada farklı, sonraki açıklamada daha farklı. Biz seni tanıdık, biliyoruz" dedi.

Erdoğan ayrıca, "Hibe olarak tüm Türkiye'de vatandaşlarımıza dağıtacağız. Bay Kemal rahatsız oldu. Alıştık artık bu rahatsızlıklara. Biz işimizi, görevimizi biliyoruz. Bunların yalanlarına da ilgi duymadan yolumuza devam ediyoruz" ifadelerini de kullandı.

"KKTC AYM'si karardan dönmeli, yoksa atacağımız farklı adımlar olur"

Erdoğan, Kuzey Kıbrıs'taki Kur'an-ı Kerim eğitim-öğretiminde yetki tartışmalarına ve Anayasa Mahkemesi'nin kararına ilişkin de açıklamalarda bulundu.

 Dışişleri Bakan Çavuşoğlu'nun Kuzey Kıbrıs'ta olduğunu ve bu konuyu görüşeceğini söyleyen Erdoğan, AYM Başkanı'nın yaptığı açıklamayı da eleştirdi.

Erdoğan şunları kaydetti:

Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın yaptığı açıklamayı bizim kabul etmemiz mümkün değil. Anayasa Mahkemesi Başkanı laikliği öğrenmesi lazım. Türkiye'deki uygulaması neyse onu da öğrenmesi lazım. Tavır değişmediği takdirde, KKTC'de inanç özgürlüğü konusunda oradaki yavrularımızın Kuran eğitimi konusunda engel teşkil etmesine müsaade etmeyiz. Türkiye'de din eğitimi-öğretimi bu tür şeyler çözülmüştür. Laiklik anlayışı onların anladığı gibi değildir. KKTC bir Fransa değildir. KKTC, Türkiye'deki uygulamalar neyse bunları uygulama safhasına geçirmek durumundadır. Oradaki bazı sendikaların, din düşmanı sendikaların attığı adımları kabul etmemiz mümkün değildir. Anayasa Mahkemesi Başkanı bu yanlışından süratle dönmelidir. Dönmezse bizim atacağımız adımlar farklı olacaktır. Fuat Bey de bu konuyu Ersin Bey ile görüşmek suretiyle gerekli adımların atılmasını bildirecektir.

"Kanal üzerinden geçecek köprülerden birisinin adımını haziranda atacağız"

Kanal İstanbul ile ilgili tartışmalara da değinen Erdoğan, projenin geldiği aşamalarla şunları söyledi:

Muhalefet işi gücü bü ülkede herhangi bir işi yaptırmamak. Biz ilk adımı Kanal üzerinden geçecek köprülerin adımını atalım istiyoruz. İlk etapta planlanan 6 köprü ve ilk kanal üzerinden geçecek köprülerden birisinin adımını haziranda atacağız. Ulaştırma Bakanlığımız, Çevre Şehircilik Bakanlığımız adımı atıp, sahiplendirme ve bu adımı atıp temeli atacağız. Bu temelle birlikte ilk köprünün yapımına başlayacağız. Bu köprülerle kanalın iki yanından sürecin başlaması önem arz ediyor. Çok ciddi bir hafriyat söz konusu olacak. Küresel sermayeden, yerli sermaye ile bu işe girecek olanlar var.

"İsrail bu tavrını devam ettirdiği sürece ikili ilişkilerimizin arzu ettiğimiz seviyeye gelemez"

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısıyla ilgili gelen bir soruya ise Erdoğan, "Bu İsrail'in Müslümanlara karşı tavrının açık, net göstergesi. İsrail'in İslam düşmanlığını biliyoruz. İsrail bu huylarından vazgeçmiyor. Bu din düşmanlığı, İslam'a olan düşmanlığı karşısında tüm insanlık bu İsrail'in İslam'a olan düşmanlığını daha yakından takip etsin, bunların değerlendirmesini yapsın. İsrail bu tavrını devam ettirdiği sürece ikili ilişkilerimizin arzu ettiğimiz seviyeye gelmesi mümkün olmuyor" diye yanıt verdi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU