CHP, "kayıp rezerv" iddialarıyla ilgili Meclis'te genel görüşme açılmasını istedi

CHP Grup başkanvekillerinin verdiği önergede, söz konusu tutarın hangi yöntemlerle kime satıldığı, döviz rezervlerinin tüketilmesinin yol açtığı sorunlar ve sorumluların belirlenmesi istendi

Fotoğraf: AA

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), yarın toplanacak TBMM Genel Kurulu'nda, Merkez Bankası'nın kayıp olduğu iddia edilen 128 milyar dolarlık rezervi hakkında genel görüşme açılmasını talep etti.

Görüşme genelgesi, CHP Grup başkanvekilleri Engin Altay, Engin Özkoç ve Özgür Özel'in imzasıyla, TBMM Başkanlığına sunuldu.

Önergenin gerekçesinde, 2017 sonunda 35 milyar, 2018 sonunda 28 milyar, 2019 sonunda ise 19 milyar dolar döviz fazlası bulunan Merkez Bankasının, bugün itibarıyla 60 milyar dolarlık döviz açığının bulunduğu belirtildi.

Reeskont kredisi, borçlanma ve benzeri yollarla gelen döviz ve altınlarla, bilinen yollardan çıkan döviz karşılaştırıldığında "128 milyar dolarlık açıklanamayan bir kaybın ortaya çıktığı" ifade edilen gerekçede, şunlar kaydedildi:

Bu paranın nereye gittiğini sormak bir yurttaşlık görevidir. Aylardır konuşulmasına ve sorulmasına, önceki Merkez Bankası Başkanı'nın da '128 milyar doların nereye satıldığını araştırmak istediği' için görevden alındığına ilişkin yalanlanmayan haberlere rağmen, Merkez Bankasının bu konuyla ilgili olarak aylardır resmi bir açıklama yapmamış olması manidardır. CHP örgütlerinin, çeşitli il ve ilçelerde bilboardlara astığı '128 milyar dolar nerede?' pankartları için 'Cumhurbaşkanına hakaret' edildiği gerekçesiyle cumhuriyet savcılıkları tarafından resen soruşturmalar açılmaktadır. Bir siyasi partinin, ülkenin kaynaklarının nerelere harcandığını sorması, anayasal hakkı olduğu gibi bu sorulara da bugünkü sistemde yürütmenin başı olması nedeniyle Cumhurbaşkanının cevap vermesi gerekir.

Önergede, söz konusu tutarın hangi yöntemlerle kime satıldığı, döviz rezervlerinin tüketilmesinin yol açtığı sorunlar ve sorumluların belirlenmesi ile "128 milyar dolar nerede?" sorusunun bulunduğu afişlerin kaldırılmasının değerlendirilmesi için TBMM'de genel görüşme açılması istendi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kayıp rezerv tartışmaları

İktidar ve muhalefet partileri arasındaki, Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak döneminde kaybolduğu savunulan Merkez Bankası'nın 128 milyar dolarlık rezervine ilişkin tartışmalar devam ediyor.

Muhalefet, söz konusu iddiaların araştırılmasını talep ederken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında eriyen ya da kaybolan bir rezervin olmadığını, Merkez Bankası rezervlerinin olduğu gibi durduğunu savunmuştu.

Son olarak, CHP'nin "128 milyar dolar nerede?" yazılı afişleri "kayıp rezerv" tartışmalarını yeniden gündeme taşıdı.

Bursa'nın Mudanya ilçesinde, CHP ilçe başkanlığının billboardlara astırdığı "128 milyar dolar nerede" afişleri, Mudanya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın el konulması talimatı üzerine, güvenlik güçleri tarafından kaldırıldı.

Afişler hakkında Cumhurbaşkanına hakaret ettiği gerekçesiyle soruşturma başlatılmasının ardından, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 81 il teşkilatına afişlerin yeniden asılması için talimat verildiği iddia edildi.

 

Independent Türkçe, AA
 

DAHA FAZLA HABER OKU