Cinderella müzikali, oyuncu kadrosunun beyazlardan oluştuğu gerekçesiyle iptal edildi

"Farklı sesleri çoğaltmak istiyoruz"

Tiyatro, aynı eyalette siyahi George Floyd'un Mayıs 2020'de polis tarafından öldürülmesinden sonra bünyelerinde farklılığa yer verme sözünü vermişti (AP)

ABD'de bir tiyatro, oyuncu kadrosunun çoğunun beyaz olması sebebiyle Cinderella müzikalini iptal ettiğini duyurdu.

Minnesota eyaletindeki Chanhassen Dinner Theatres adlı yemekli tiyatro kuruluşu, 22 Mart'ta yaptığı açıklamada bünyelerinde "farklılık, eşitlik ve kapsayıcılık" sağlama konusunda taahhüt verdiklerini, ırkçılık karşıtı bir politika izleyeceklerini ve bunlara uymak için söz konusu müzikalin sergilenmeyeceğini kaydetti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Tiyatronun sanat yönetmeni Michael Brindisi de müzikal kadrosunun şirketin belirlediği farklılık hedefine uymadığını söyledi:

Oyuncuların yüzde 98'i beyazdı. Bu, yapacağımızı söylediğimiz şeyle örtüşmüyor.

Chanhassen şehrindeki tiyatro, Cinderella'nın gözden geçirileceğini ve söz konusu maddeler doğrultusunda hareket edileceğini bildirdi. Oyunları sahneye koymadan önceki sürece dair yeni protokoller hazırladıklarını belirten şirket şu ifadeleri kullandı:

Siyahi, yerli ve renkli sanatçıları, yaratıcı ekibimizle farklılık, eşitlik ve kapsayıcılık konusunda çalışmaya ve tiyatro oyunlarını incelemeye davet edeceğiz (ve ödeme yapacağız). Farklı sesleri çoğaltmak istiyoruz. Bunlar tasarım ve oyuncu seçimi başlamadan önce gerçekleşecek.

23 Mart'ta bir açıklama daha yapan tiyatro, "Cinderella'yı içeriği sebebiyle iptal etmedik. Müzikali gelecekte sahnemizde görmek için sabırsızlanıyoruz" ifadelerini kullandı. Verdikleri söze uyma yolunda gerekli çalışmalara hemen başladıklarını vurguladı.

Tiyatro ayrıca, söz konusu ilkeler konusunda kendilerine yardımcı olması için bir danışmanla anlaştı.

Öte yandan Chanhassen Dinner Theatres, taahhütlerini sağlama konusunda zorlanabilir. Zira ABD'deki son nüfus sayımı verilerine göre Chanhassen nüfusunun yüzde 92'si beyazken yalnızca yüzde 3'ü Hispanik ve yüzde 1'i siyahi.

 

Independent Türkçe, TellMeNow, Pioner Press

Derleyen: Uğurcan Yıldız

DAHA FAZLA HABER OKU