Curiosity'den yeni fotoğraf: NASA, Mars'ı "delmeye" devam ediyor

Bilim insanları son selfie'yi 60 farklı fotoğrafı birleştirerek oluşturdu

Mars zemininde delikler açarak kayaç örnekleri toplayan Curiosity'nin ismi İngilizce'de "merak" anlamına geliyor (NASA)

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı'nın (NASA) Mars'taki uzay aracı Curiosity, Kızıl Gezegen'den bir "selfie" yolladı.

NASA'nın Mars araştırmaları son günlerde Perseverance uzay aracının maceralarıyla gündeme geliyor. 18 Şubat'ta Mars'a ulaşan Perseverance, Dünya'ya yolladığı çarpıcı fotoğraflarla büyük yankı uyandırıyor.

Ancak NASA'nın Mars'taki tek gezgini Perseverance değil. Otomobil büyüklüğündeki uzay aracı Curiosity, 2012'de gezegene ulaştığından beri Gale kraterini inceliyor.

NASA'nın internet sitesinde dün yayımladığı çarpıcı fotoğraf da Curiosity'nin Kızıl Gezegen'deki varlığını hatırlatıyor.

Fotoğrafta keşif aracının, Mars yüzeyindeki Mont Mercou isimli bir kaya parçasının önünde durduğu görülüyor. Kaya parçası ismini Fransa'daki bir dağdan alıyor.

Görüntüde söz konusu kayayı çevreyelen koyu kum tepeleri de dahil olmak üzere bir dizi ilginç manzara bulunuyor.

Curiosity bu fotoğrafı, örnek almak için kayada delik açtıktan sonra çekti. Rüzgarlar nedeniyle üzerindeki tozlardan arınan kayada uzay aracının matkabıyla açtığı delik de net biçimde görülüyor.

NASA'nın açıklamasında numunelerin toplanmasına ve gelecekteki planlara dair şu ifadelere yer verildi:

Curiosity'nin matkabı, numuneyi gezici içindeki araçlara aktarmadan önce toz haline getirdi. Böylece araştırma ekibi, kayanın bileşenlerini ve bunların Mars'ın geçmişine dair ne gibi ipuçları verebileceğini daha iyi anlayabilir.

Uzay aracının yeni selfie'si, ilk bakışta tek bir kare gibi görünüyor. Ancak aslında bilim insanlarının özel bir çabayla birleştirdiği bir dizi farklı fotoğraftan oluşuyor.

NASA'ya göre aracın, bu fotoğrafın oluşturulması için robotik koluna monte edilmiş kamerayla 60 farklı fotoğraf çekmesi gerekti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Araştırmacılar, Mars'tan Dünya'ya gönderilen çok sayıda yüksek çözünürlüklü görüntüden bir bütün oluşturabilmek için adeta bulmaca çözer gibi çalışmak zorunda kaldı.

Curiosity 2014'ten bu yana Gale Krateri'nin merkezinde bulunan 5 kilometrelik "Mount Sharp" (Sarp Dağ) ya da resmi ismiyle Aeolis Mons dağına tırmanıyor.

Uzay aracı Mart 2020'de bir tepenin zirvesindeki "Greenheugh Pediment" isimli kaya tabakasının üzerine çıkarak en dik arazi tırmanışı rekorunu kırmıştı.

Gezgin bu rekor öncesinde de kendi fotoğrafını çekmiş ve başarı anını ölümsüzleştirmişti.
 

fd9272ae-24ef-4b46-8cf4-ae2f987420d0.jpg
"Zirvedeki yalnızlık" fotoğrafı, Mart 2020'de paylaşıldı (NASA)


Mars'tan Dünya'ya gönderilen 86 fotoğrafın birleştirilmesiyle 360 derecelik bir "selfie" oluşturulmuştu. Fotoğrafta uzay aracının zeminde açtığı bir diğer delik de göze çarpmıştı.

 

Independent Türkçe, BGR, NASA

Derleyen: Çağla Üren

DAHA FAZLA HABER OKU