Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yerli aşımızı, en uygun şartlarda tüm insanlığın kullanımına sunacağız

Kovid-19 aşılarının dağıtımında bir adaletsizlik olduğunu ifade eden Erdoğan, "Dünya genelinde halen 100'e yakın ülkenin aşıya henüz ulaşamadığını görüyoruz" dedi

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla düzenlenen "Kovid-19 ve Sonrasında Kalkınmanın Finansmanı" başlıklı çevrim içi toplantıya, video mesaj gönderdi.

Türkiye'nin en baştan beri salgına karşı küresel dayanışma ve uluslararası iş birliğini güçlendirmeye gayret ettiğini söyleyen Erdoğan, bu anlayışla 157 ülke ve 12 uluslararası kuruluşa tıbbi yardım ve destek sağladıklarını söyledi.

Erdoğan küresel salgının az gelişmiş ülkelerde ciddi yıkımlara neden olduğunu belirterek şunları kaydetti:

Salgınla beraber daha da belirginleşen adaletsizlik, aşı meselesi ile çok daha vahim bir hal almıştır. Dünya genelinde halen 100'e yakın ülkenin aşıya henüz ulaşamadığını görüyoruz. Bir tarafta nüfusunun neredeyse tamamına yakınını aşılamış ülkeler varken, diğer tarafta milyarlarca insanın ilk doz aşıya dahi erişememesi insanlık ve insani değerler adına endişe verici bir durumdur. Oysa aşıya adil erişim güvence altına alınmadan salgının sona ermeyeceği ve ekonomik toparlanmanın gerçekleşmeyeceği ortadadır.

"Yerli aşılarımızı insanlığın kullanımına sunacağız"

Kendi vatandaşlarını aşılayacak miktarda doza ulaşan ülkelerin, fazla aşılarını ihtiyaç sahibi ülkelere ulaştırması gerektiğine vurgu yapan Erdoğan, "Yerli aşı çalışmalarımız tamamlandığında, aşımızı en uygun şartlarda tüm insanlığın kullanımına sunmayı öngörüyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Independent Türkçe
 

DAHA FAZLA HABER OKU