CHP Grup Başkanvekili Özel: MHP, yüzde 18'lerden eriyerek geliyor, daha da eriyecekler

Özel seçim barajının MHP'nin oylarındaki erimeye göre ayarlandığını öne sürerek "Milletin onlardan istediğini değil, sarayın onlardan istediğini yapıyorlar" diye konuştu

Fotoğraf: AA

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, AK Parti'nin Siyasi Partiler Yasası'nda değişiklik çalışması yaptığı yönündeki haberler anımsatılarak değerlendirmesinin sorulması üzerine, seçim barajını 12 Eylül'ün ülkeye getirdiğini ve AK Parti'nin bundan istifade etmeye çalıştığını söyledi. MHP'nin oylarının baraj altında kalma ihtimali bulunduğunu, iktidarın bu nedenle barajı yüzde 7'ye çekmeye çalıştığını savunan Özel, "Bunların hepsi AK Parti'nin siyasi yankesicilik hesapları, yaramaz" diye konuştu.

 Seçim barajının, MHP'nin oylarındaki erimeye göre ayarlandığını öne süren Özel "MHP, yüzde 18'lerden eriyerek geliyor. Bunlar daha iyi günleri, daha da eriyecekler. Çünkü milletin onlardan istediğini değil, sarayın onlardan istediğini yapıyorlar” diye konuştu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ifadelerini hatırlattı

Özel konuşmasında ayrıca iktidarın 128 milyar dolarlık rezervi tükettiğini, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Merkez Bankası'nın rezervinin ortada olmadığını öne sürdü.

Merkez Bankası'nın 60 milyar dolar borcu bulunduğunu, ülkenin döviz rezervlerinin çarçur edildiğini iddia eden Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugünkü konuşmasında Merkez Bankası rezervlerine ilişkin sözlerine işaret etti.

Özel, "Birinci cümle, 'Rezervler yerinde duruyor.', ikinci cümle 'Rezervler yavaş yavaş toparlanmaya başladı.' Kalkıyorsan nasıl düşmedin, düşmediysen niye kalkıyorsun? Öyle rezervin düzeldiği de yok." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin ekonomik olarak yaşadığı sorunların hukukun üstünlüğü ile can ve mal güvenliği olmamasından kaynaklandığını ileri süren Özel, "Bu şartlarda Türkiye'ye para koymaya, yatırım yapmaya kimsenin gönlü, hevesi, cesareti yok. Çünkü bu rejimin ne zaman kafayı kime takacağı, kimin üstüne çökeceği belli değil. Hukukun, hukuk güvencesinin olmadığı yerde ekonomik güvence olmaz, kimse de gelmez. O yüzden bir reform çıpasına sarılmaya çalışıyor ama kendisinden başka heyecanlanan yok." sözlerini sarf etti.

 

 

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU