Myanmar'da darbe karşıtı gösterilerde bir günde 38 kişi öldürüldü

Myanmar'da ordunun darbe karşıtı gösterileri bastırmak için gerçekleştirdiği müdahalede 38 kişinin öldürüldüğü açıklandı. Yaklaşık 1200 kişi ise göz altına alındı

 BM Myanmar Özel Temsilcisi Christine Schraner Burgener, darbe karşıtı gösterilerde dün 38 kişinin öldüğünü ve şimdiye kadar 50'den fazla kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu / Fotoğraf: Reuters

Birleşmiş Milletler (BM) Myanmar Özel Temsilcisi Christine Schraner Burgener, darbe karşıtı gösterilerde sadece dün 38 kişinin öldüğünü ve şimdiye kadar 50'den fazla kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Burgener, düzenlediği basın toplantısında, darbeden bu yana bugün Myanmar'da ''en kanlı'' günün yaşandığını belirtti. 

''Sadece bugün 38 kişi öldü'' diyen Burgener, ''Darbeden beri 50'den fazla kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı'' ifadesini kullandı.   

Burgener, şimdiye kadar yaklaşık 1200 kişinin gözaltına alındığını, uluslararası topluma, birlik olma ve Myanmar'daki darbeye karşı çıkma çağrısı yaptı. 

Reuters: Ölenlerin arasında çocuklar da var

Reuters haber ajansına konuşan görgü tanıkları, polis ve askerlerin göstericilere yönelik en ufak bir uyarıda bulunmadan gerçek mermilerle ateş ettiğini söyledi.

Reuters haberinde kaynak gösterilen bir yardım kuruluşu, ölenler arasında dört çocuğun da bulunduğunu belirtti.

Rusya ve Çin'e darbeye karşı uluslararası toplumla birlik olma çağrısı

Çin ve Rusya'nın, Myanmar'daki darbe ve sonrasında yaşananların Myanmar'ın iç meselesi olduğu argümanına ilişkin değerlendirmede bulunan Burgener, ''Bu bir iç mesele değil ve bölgedeki istikrarı etkiliyor. Çin ve Rusya'nın bu konuda birlik olunmasının önemini anlamasını umuyorum'' dedi. 

Öte yandan BM Güvenlik Konseyi, cuma günü Myanmar'daki darbeyi ve darbe sonrası yaşanan gelişmeleri görüşmek üzere toplanacak. 

 

AA, Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU