2 yıl hapis cezası istenmişti... İmamoğlu’ndan savcılık mütalaasına yanıt

İBB Başkanı İmamoğlu "Bizim gündemimiz yoksulluktur, fakirliktir" diye konuştu

Eski Ordu Valisi Seddar Yavuz'a hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun "Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı gıyabında alenen hakaret" suçlamasıyla 1 yıldan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti

İmamoğlu, savcılık mütalaasıyla ilgili değerlendirmesini soran gazetecilere, şu yanıtı verdi:

Gündemi alabora etmek için çabalar bunlar. Bazı konularda gündem yaratılıyor, sonra bunlar buzluğa konuluyor. İstediği zaman buzluktan çıkartılıyor, istediği zaman gündemde parlatılıyor ve bunun üstünde tepinilmesi isteniyor. Ben, böyle yapmayacağım.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Bizim gündemimiz yoksulluktur, fakirliktir"

Türkiye'nin kronk ve kritik sorunalrı olduğunu bunaşrın en büyüğünün de yoksulluk olduğunu belirten İmamoğlu, "Bu ülkenin gerçekten kronik, kritik sorunları var; en büyüğü yoksulluk. Sokakta yüzleşiyoruz. Ona çare bulmak istiyoruz. İnsanların umutlarını büyütmek istiyoruz. Genç insanların, liyakatli bir şekilde işe girmelerini sağlamak, umutla, bu ülkenin neresinde olursa olsun, adil bir ortamda bireyler olarak devletin bütün imkanlarından faydalandığı bir ortam var olsun istiyoruz. Bu sorunların çözümüyle mücadele ederken, burada yapılmaya çalışılan, alınmaya çalışılan kararlar üzerinden yorumda bulunmayacağım. Bizim gündemimiz yoksulluktur, fakirliktir. Umarım yargı, kalan süreçte en doğru kararı verir" diye konuştu.

Ne olmuştu?

Ekrem İmamoğlu'nun İBB Başkanı seçilmeden önce gerkeleştirdiği Ordu ziyaretinden dönerken havaalanında VIP salonunu kullanmasına izin vermediği için Vali Seddar Yavuz'a "it" dediği iddia edilmişti.

İmamoğlu olayın ardından yaptığı açıklamalarda bu iddiayı kesin bir dille yalanlamamış, Vali Seddar Yavuz için "Ordu Valisi basitlik yapmıştır" dediğini öne sürmüştü

 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU