ABD'nin en pahalı evi: Baba'da kullanılan malikane satışa çıkarıldı

Suikasta uğrayan eski ABD başkanı John F. Kennedy ve eşi Jackie, bu evde balayı yapmıştı

Malikane geçen yıl 125 milyon dolara (yaklaşık 915 milyon TL) satıştaydı (Beauchamp Emlak)

ABD'nin en ünlü malikanelerinden ve Hollywood yapımlarında yer alan Beverly Evi (The Beverly House) 119 milyon dolara (yaklaşık 870 milyon TL) satılıyor. Bu meblağ, malikaneyi ABD'nin satıştaki en pahalı evi yapıyor.

Kaliforniya eyaletine bağlı Los Angeles'ta 1,5 hektarlık araziye kurulu malikane, 1972 yapımı Baba'da (The Godfather) bir sabah uyandıktan sonra ödüllü yarış atının kopmuş kafasını yatağında gören Jack Woltz karakterinin evi olarak kullanılmıştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kevin Costner ve Whitney Houston'un başrolde yer aldığı 1992 tarihli Bodyguard'da (The Bodyguard) mekan olarak seçilen lüks ev, dünyaca ünlü yıldız Beyonce'un geçen sene çıkardığı Black is King adlı film ve görsel albümde de görülmüştü.

Evening Standard'ın haberine göre, Mimar Gordon Kaufman'ın tasarladığı ev 1926-1927 döneminde inşa edilmiş, 1946'da Hollywood yıldızı Marion Davies ve gazete patronu William Randolp Hearst tarafından satın alınmıştı.

Suikasta uğrayan eski ABD başkanı John F. Kennedy ve eşi Jackie'nin, 1953'teki düğünlerinden sonra balayı olarak seçtiği malikane, başkanlık seçimlerinde Kennedy'nin seçim merkezi rolünü üstlenmişti.

 

beverly house 0103i.jpg
(Beauchamp Emlak)​​​​​​​

 

2 bin 500 metrekareden büyük malikanede 18 yatak odası, 25 banyo, olimpik yüzme havuzu, art deco mimari tarzına göre tasarlanmış gece kulübü ve 400'den fazla misafiri ağırlayabilecek devasa teraslar var. Beverly Evi'nin bin kişiyi birden barındırabilen bahçesininse Roma imparatoru Hadrian'ın İtalya'daki köşkünden esinlendiği belirtiliyor.

Ayrıca, Davies'in tasarladığı sütunlu havuz alanı, ABD'deki dünyaca ünlü bir diğer malikane Hearst Kalesi'ndeki Roma esintili Neptün Havuzu'ndan örnek alınarak hazırlanmıştı.

Elle boyanmış kemerli tavanı bulunan 24 metre uzunluğunda ve yaklaşık 7 metre yüksekliğinde giriş holüne sahip mülkte iki katlı kütüphane, bilardo salonu, spor salonu, spa, tenis kortu, sinema odaları, personeller için ayrı odalar ve 400 kişiye hizmet verebilecek mutfak bulunuyor.

Malikanede 4 bin 500 metrekareden büyük bir dans salonu da var. Britanya merkezli Beauchamp Emlak, malikaneyi satın alabilecek sadece 20 aile olduğunu bildirdi.

 

Independent Türkçe, Evening Standard, Daily Mail

Derleyen: Uğurcan Yıldız

DAHA FAZLA HABER OKU