Bahçeli: HDP’nin kapatılması acildir, başka bir isimle faaliyette bulunmasına izin verilmemelidir

"HDP şu kadar oy aldı diyorlar. HDP'ye oy verenler, PKK'nın uşağı olsun diye mi oy verdiler?"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, HDP'nin "kapatılmasının acil bir gereklilik olduğunu" söylerken "Başka bir isimle tekrardan faaliyette bulunmasına izin verilmemelidir" dedi. MHP lideri, TBMM'nin üçüncü büyük partisinin kapatılması için Yargıtay'a tekrar çağrı yaptı.

Bahçeli’nin TBMM'de partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmasında muhalefet partilerine şu ifadelerle tepki gösterdi:

Bizim terk edecek vatanımız, çizilecek sınırımız, bölünecek milletimiz, yıkılacak devletimiz, vazgeçecek tek bir insanımız dahi yoktur. CHP yanlıştadır, İP yanlış ata oynamıştır. HDP terör bataklığı içindedir. Teröristlere arka çıkan parti görünümlü bir suç örgütüne siyasi ve demokrasi hayatında nasıl yer aranacaktır. TBMM'de ne işleri vardır. Terör saldırılarında küstahça devleti suçlayan, milletin hazinesinden geçinen terörizmin çakar takmış militanlarına sabır göstermek Türk Milleti'ne saygısızlıktır. İttifak ortakları ağır bir vebal altındadır. Gara katliamına kadar 1984 ile 2021 şubat ayı arasında 92 bin 964 terör olayı gerçekleşmiştir.


"HDP şu kadar oy aldı diyorlar..."

Konuşmasına HDP'yi eleştirerek devam eden MHP lideri, şunları söyledi:

Şerefiniz kadar konuşun desek ağzını bıçak açmayacak ne kadar kişi varsa HDP'yi savunmaktadır. Terör eylemlerini sözde demokrasi ezberleri ile örtbas etmeye yeltenmek onurlu ve şerefli bir tavır mıdır? HDP şu kadar oy aldı diyorlar. HDP'ye oy verenler, PKK'nın uşağı olsun diye mi oy verdiler? HDP'yi tercih edenler cinayetleri, ihanetleri, rezaletleri mi istediler? İfade özgürlüğünde bilirkişi kesilenler sıra şehitlere geldi mi çıtını çıkarmazlar. Zaman zaman ısmarlama metinlere imza atan sözde aydın, akademisyen, gazeteci ve kaymak tabakanın Türkiye'nin hak ve menfaatleri söz konusu olduğunda ne izlerine rastlanır ne de esameleri okunur?

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"HDP hakkında inceleme başlatılması beklediğimiz bir gelişmedir"

Yargıtay’a HDP’nin kapatılması için geçen haftalarda olduğu gibi tekrar çağrı yapan Bahçeli, şöyle konuştu:

Türk milleti ne olup bittiğini kimin kiminle hangi senaryonun parçası olduğunu açık bir şekilde görmektedir. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının PKK ile iltisakı meydanda olan HDP hakkında inceleme başlatması çok önemli ve beklediğimiz bir gelişmedir. Başsavcılık inceleme sonucunda HDP’nin faaliyetlerinin terör eylemlerinin odağı haline geldiğine karar verirse soruşturma safhasına geçecek nihayetinde hazırlanan iddianame Anayasa mahkemesine sunacaktır. Siyasi partilerin kapatılması Yargıtay cumhuriyet başsavcısının açacağı dava üzerine AYM tarafından kesin olarak karara bağlanmaktadır. Türkiye bir hukuk devleti ise HDP’nin kapatılması acildir, hayatidir, şarttır. Başka bir ad altında paravan terör oluşumu çatısı ile bile tekrar faaliyette bulunmasına fırsat verilmemelidir.

"Bizde U dönüşü yoktur"

MHP’nin dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda kararının geçmişteki gibi aynı olduğunu söyleyen Bahçeli şu görüşlerini dile getirdi:

Milliyetçi Hareket Partisi amasız, fakatsız, ancaksız şekilde dokunulmazlıkların kaldırılmasına evet diyecek, HDP’nin kapatılmasını da sonuna kadar savunacaktır. ABD bunu söylemiş, AB şunu söylemiş, bize göre fasa fisodur, hiç de önemli değildir. Millet ne diyor, tarih ne diyor, analarımız ne diyor, yetimlerimiz ne istiyor, milli bekamız neyi gerektiriyor ona bakacağız, onu dinleyeceğiz, ona göre hareket edeceğiz. Milliyetçi Hareket Partisi Türk milleti ve Türk devleti için doğru bildiğini ve inandığını kararlıkla haykırmayı sürdürecektir. Bizde kıvırma yoktur, U dönüşü yoktur, çark yoktur, suya yazı yazmak yoktur, onun bunun telkinine kapılmak hiç yoktur.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU