Çin, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri’ni Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ne davet etti

Ziyaret çağrısı, UNHRC 46. Oturumu devam ederken gerçekleşti

Fotoğraf: Reuters

Uygur Türklerine ve Sincan'daki diğer azınlıklara yönelik uygulamaları tepki ile karşılanan Çin, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserini, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ni ziyaret etmeye davet etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vang Vınbin, ziyaret çağrısı, Cenevre'de BM İnsan Hakları Konseyi’nin (UNHRC) 46. Oturumu devam ederken gerçekleşti.

İnsan Hakları Yüksek Komiseri olarak Michelle Bachelet görev yapıyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 22 Şubat'taki oturumda yaptığı konuşmada, Uygur meselesi ile ilgili Türkiye'nin endişelerini dile getirmiş ve şeffaflık çağrısında bulunmuştu.

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Dominic Raab da aynı gün oturumda yaptığı konuşmada, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri veya başka bağımsız bir uzmanın Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ne erişimine izin verilmesini istemişti.

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Uygur halkı ile ilgili Çin’e yöneltilen suçlamaların cehalet ve ön yargıdan kaynaklandığını ifade etmişti.

Çin'in, Sincan'daki Müslüman azınlığa yönelik politikaları birçok ülke tarafından eleştiriliyor.

Kanada ve ABD, Çin'in Uygurlara yönelik uygulamalarını "soykırım" olarak nitelerken, Washington yönetimi, Uygurları zorla çalıştırmakla suçladığı Çinli firmalara ticari kısıtlamalar uyguluyor.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU