Boston Dynamics’in dans eden köpek robotu "silahlandı"

Robotların risklerine dikkat çekmek isteyen bir grup, Spot’a sanal ortamda paintball silahı ekledi. Şirketse bu duruma büyük tepki gösterdi

Dans eden, ortalığı toplayan ve ip atlayan fütüristik robotlarıyla milyonlarca internet kullanıcısının ilgisini çeken robotik şirketi Boston Dynamics'in ünlü robotlarından biri "silahlandı".

Robotik teknolojisinin risklerine dikkat çekmek isteyen ve internette çeşitli etkinlikler hazırlayan bağımsız bir ekip, şirketin köpeğe benzetilen Spot adlı robotuna sanal ortamda bir paintball silahı ekledi.

İngilizce'de "haylazlık" anlamına gelen MSCHF ismini kullanan ekip, ilerleyen günlerde sanal bir sanat galerisi oluşturmayı ve kullanıcıların "silahlı" Spot'u bilgisayarlarından kontrol etmesine izin vermeyi planlıyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

MSCHF önceki etkinliklerinde bir tuşa en uzun süre basabilen kişiye 25 bin dolar ödül vermiş ve tabanlarında gerçek kutsal su bulunan "İsa Ayakkabıları" isimli spor ayakkabısı satmıştı. Üstelik Kanadalı müzisyen Drake, bu ayakkabılardan bir çift almıştı.

MSCHF üyesi Daniel Greenberg, Spot Rampage ismini verdikleri sanal robotun aslında ciddi bir yönü olduğunu savunuyor:

Ne zaman bir TikTok veya dans videosu görseniz, 'Aman Tanrım, Spot çok mutlu' diyorsunuz. Ama gerçek hayatta ne için kullanılacağına dair samimi konuşursak birileri polis olacağını, diğerleri asker olacağını söyler.

Öte yandan Boston Dynamics, bu sanal galeri fikrinden pek memnun değil. Şirket, resmi Twitter hesabından cuma yaptığı açıklamada, "Teknolojimizin şiddeti, zarar vermeyi veya korkutmayı teşvik edecek şekilde tasvir edilmesini kınıyoruz" ifadelerine yer verildi:

Bizim görevimiz topluma ilham veren, onu memnun eden ve olumlu yönde etkileyen şaşırtıcı derecede yetenekli robotlar tasarlamak ve sunmaktır.

 


Wired'ın aktardığına göre şirketin, MSCHF'nin Spot'unu devre dışı bırakması teorik açıdan mümkün. Ancak MSCHF ekibi, her ihtimale karşı hazırlıklı olduklarını iddia ediyor.

Şirketin iş geliştirme müdürünün yardımcısı Michael Perry ise Spot'un kullanım şartlarının şiddet içeriğini yasakladığını söylüyor.

"Bu bizim açımızdan yalnızca ahlaki değil, aynı zamanda ticari bir mesele" diyen Perry, şözlerini şöyle sürdürüyor:

İnsanlara zarar veren, onları korkutan veya kanunları çiğneyen durumlar, kaçınmaya çalıştığımız temel şeylerdir.

 

Independent Türkçe, Wired

Derleyen: Çağla Üren

DAHA FAZLA HABER OKU