Dünyanın en değerli futbol kulübü Real Madrid oldu

Marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance'in yaptığı araştırmaya göre Real Madrid 1,8 milyar dolarlık marka değeri ile dünyanın en değerli futbol kulübü oldu. Borç sarmalı içinde yer alan Türk kulüpleri ilk 50'de yer bulamadı

Real Madrid, 1 milyar 8 milyon dolarlık marka değeriyle dünyanın en değerli futbol kulübü oldu / Fotoğraf: AA

Marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance'in yaptığı araştırmaya göre, 1 milyar 846 milyon dolarlık marka değeriyle dünyanın en değerli futbol kulübü Real Madrid oldu.

Dünyanın önde gelen marka değerlendirme şirketlerinden Brand Finance'ın, ''Dünya Futbolunun En Değerli İlk 50 Kulüp Markası'' çalışmasına göre, söz konusu listeye girebilen 50 futbol kulübünün toplam marka değeri 22 milyar 781 milyon doları buldu, ilk 10'da yer alan kulüplerin marka değeri 13 milyar 229 milyon dolara ulaştı.

Geçen yılki listede ikinci sırada yer alan Real Madrid, 1 milyar 573 milyon dolarlık marka değerini yüzde 17,4 artırarak 1 milyar 846 milyon dolara yükseltti ve "dünyanın en değerli futbol kulübü" unvanını kazandı. 

İki yıldır ilk sırada yer alan Manchester United ise yüzde 12,9 değer kaybetti ve 1 milyar 651 milyon dolarlık marka değeriyle ikinciliğe geriledi. Barcelona da 1 milyar 563 milyon dolar ile üçüncü sıradaki yerini bu sene de kimseye bırakmadı. 
 

Tottenham-Reuters.jpg
UEFA Şampiyonlar Ligi'nde final oynayacak Tottenham, 850 milyon dolar değeriyle listede 10'uncu sırada / Fotoğraf: Reuters 


İngilizler ilk 10'a damga vurdu

En değerli 10 kulübün 6'sını İngiliz takımları oluşturdu. İlk 10'da 2 İspanyol, bir Fransız ve bir Alman takımı yer aldı.

Listede dördüncü sırayı marka değerini 1 milyar 473 milyon dolara çıkaran Bayern Münih alırken, Manchester City de 1 milyar 407 milyon dolarlık markasıyla 5'inci sırayı korudu. 

Öte yandan Liverpool bu sene yüzde 11'lik değer artışı, 1 milyar 336 milyon dolar marka değeri ile 6'ncı sırada kendini gösterirken, Chelsea 1 milyar 85 milyon dolara düşen marka değeriyle 7'nci sırada kaldı.

Bu kulüpleri 8'inci sırada 1 milyar 25 milyon dolarlık marka değeri ile Paris Saint-Germain, 9'uncu sırada 993 milyon dolarla Arsenal, 10'uncu sırada da 850 milyon dolar ile Tottenham Hotspur izledi.  
 

Sevilla-Reuters.jpg
Sevilla, kulüpler arasında yüzde 37,9'luk yükselişle en çok değerini yükselten takım oldu / Fotoğraf:  Reuters


En büyük değer artışı Sevilla'da

Listedeki 50 futbol kulübü arasında marka değerini en çok artıran kulüp, yüzde 37,9'luk yükselişle Sevilla olurken, kulübün marka değeri 175 milyon dolara yükseldi.

Bu sene listeye 28'inci sıradan Wolverhampton Wanderers, 36'ncı sıradan Olympique De Marseille, 40'ıncı sıradan SL Benfica, 48'inci sıradan Valencia, 49’uncu sırada Mainz ve 50'inci sıradan Köln girdi. 
 

Manchester United-Reuters.jpeg
Manchester United'ın 120 milyon sosyal medya takipçisi bulunuyor / Fotoğraf: Reuters


Kulüpler sosyal medya ile büyüyor

Listeye Çin ve ABD gibi ülkelerin de katılması ile gittikçe büyüyen futbol endüstrisi elde edilen finansal başarılar ile öne çıkarken, Premier League maçlarının yayın hasılatı 3,2 milyar euroya, La Liga maçlarının yayın hasılatı da 1,5 milyar euroya erişti.

Bunun yanı sıra kulüpler farklı coğrafyalarda da sadık taraftarlar yaratarak ticari ürün hasılatlarını arttırırken Real Madrid'in toplam 750 milyon euro hasılatının 376 milyon eurosu ticari ürünlerden elde edildi. 

Kulüpler sosyal medya kanallarını da etkin biçimde kullanıyor. Örneğin Real Madrid'in ve Barcelona'nın 200 milyon, Manchester United'in 120 milyon, Bayern Munich'in 80 milyon sosyal medya takipçisi bulunuyor.  
 

galatasaray türkiye kupası 6 aa.jpg
2016 yılında listeye 116 milyon dolar ile girmeyi başaran Galatasaray 39'uncu sırada kendine yer bulabilmişti / Fotoğraf: AA


Borç sarmalında yer alan Türk kulüpleri listede yok

Brand Finance'in 2016'da yaptığı araştırmada, Türk futbolunun en değerli markası 116 milyon dolar ile 39'uncu sıradan listeye giren Galatasaray olmuş, bunu 95 milyon dolar ile 45'inci sırada Fenerbahçe izlemişti.

Son üç yılda toplam borçları 10 milyar TL’yi aşarak içinden çıkılamayacak duruma gelen Türk kulüpleri, 2017, 2018 ve 2019 araştırmalarında 104 milyon dolarlık marka değeri ile kapanan listede kendine yer bulamadı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

UEFA Finansal Fair-Play kriterlerini yerine getirmekte zorlanan Türk kulüplerinden Fenerbahçe, 31 Mayıs’a kadar 90 milyon euro gelir beyan edemezse Avrupa kupalarından men cezası alabilir. Geçmişte Galatasaray Kulübü UEFA tarafından cezai yaptırıma uğramıştı.

Verilerine erişilebilen 4 futbol kulübüne bakıldığında, Beşiktaş'ın 103 milyon dolar marka değerine sahip olduğu görülürken, bu kulübü 86 milyon dolarlık marka değeri ile Fenerbahçe, 59 milyon dolarlık marka değeri ile Galatasaray, 24 milyon dolarlık marka değeri ile de Trabzonspor izledi. 

“Türk futbolu yeterince değer yaratamıyor”

Brand Finance Türkiye Direktörü Muhterem İlgüner,  büyük alt ve üst yapı yatırımlarına rağmen Türk futbolunun yeterince değer yaratamadığını, yapılan yatırımların geri dönüşünün ülke refah ve itibarına katkısının çok sınırlı olduğunu belirtti.

Futbol kulüplerinin de başarılı markalar gibi yönetilmesi halinde değer yaratabileceklerini vurgulayan İlgüner, bunun için başta Futbol Federasyonu olmak üzere kulüplerin değere yön veren unsurları belirleyip ona göre stratejiler geliştirmesi gerektiğini vurguladı. 

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU