HÜDA PAR: Yeni anayasada üzerimize düşeni yapmaya hazırız

Yeni anayasa çalışmalarına destek olacaklarını ifade eden Yapıcıoğlu, "Bu anayasa millete, memlekete giydirilmiş bir deli gömleği gibidir" ifadelerini kullandı

Fotoğraf: Independent Türkçe

HÜDA PAR Genel Başkan Vekili Zekeriya Yapıcıoğlu, gündemdeki yeni anayasa meselesine ilişkin, partisinin Diyarbakır İl Başkanlığında basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, yeni bir anayasa ile ilgili açıklamaları sonrası partilerin genel anlamda yaklaşımlarını ortaya koyduklarını belirten Yapıcıoğlu, şu anda yürürlükte bulunan 1982 Anayasasının, irili ufaklı 19 değişiklik ve 3 referandum görmüş, 175 maddesinin 98’i değiştirilmiş olsa da iskeletiyle ruhuyla 1980 Askeri darbesinin ürünü bir cunta anayasası olduğunu ifade etti.

"Yeni anayasa yolunun açılmış olmasından memnuniyet duyuyoruz"

Parti olarak 16 Nisan referandumunda anayasa değişikliğinden yana tavır koydularını ve değişikliğe "evet" dediklerini hatırlayan Yapıcıoğlu şöyle devam etti:

Gerekçelerimizi açıklarken 'mevcut cunta anayasasını tamamen değiştirmek gerekir. Eğer tamamen yürürlükten kaldırılamıyorsa, ne kadar değiştirilebiliyorsa hiç yoktan, olduğu gibi devam etmesinden iyidir. İnşallah bu değişiklik tamamen yeni, sivil, özgürlükçü bir anayasa yapımına giden yolu açacaktır diye ümit ediyoruz' demiştik. Gerekçelerimizden biri ve belki en önemlisi buydu. Bu yolun açılmış olmasından memnuniyet duyduğumuzu ifade etmek isterim.

"Bu anayasa millete, memlekete giydirilmiş bir deli gömleği gibidir"

HÜDA PAR olarak siyaset sahasına çıktıkları günden beri tamamen yeni, sivil bir anayasa yapılması gerektiğini söylediklerini belirten Yapıcıoğlu, "Bu anayasa millete, memlekete giydirilmiş bir deli gömleği gibidir. Cunta mantığıyla insanımızın hürriyetlerini sınırlandırmakta, vesayet kurumlarıyla siyasetin alanını daraltmakta, kollarını bağlamaktadır" ifadesini kullandı.

Yapıcıoğlu, şöyle devam etti:

Olabildiğince geniş bir katılım ve katkıyla yeni bir anayasa yapmak mümkündür. Bu fırsatı heba etmemek gerekir. Bu fırsatın heba olması durumunda sebep olanlar vebalinin altından kalkamazlar. Bizler HÜDA PAR olarak üzerimize düşeni yapmaya, katkı vermeye hazırız. Başkanlık divanı toplantımızda siyasi partilerden randevu talep etmeyi kararlaştırdık. Sayın genel başkanımız siyasi partilerin genel merkezlerini ziyaret ederek yeni anayasa ile ilgili görüş ve önerilerimizi, taleplerimizi iletecekler. Sunacağımız önerilerimizin ayrıntıları üzerinde çalışıyoruz. Önerilerimiz ile ilgili ayrıntıları bu ziyaretlerde siyasi partilerle ve basın ile paylaşacağız.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU