CHP'li iki eski milletvekilinden Deniz Baykal'a ziyaret: Partideki bazı gelişmelerden rahatsızız

Ziyarete ilişkin açıklamalarda bulunan Baydar, amaçlarının partinin birliğinin bütünlüğünün sağlanması olduğunu söyledi

Eski CHP milletvekilleri Metin Lütfi Baydar ve Mevlüt Dudu, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a bir ziyaret gerçekleştirdi.

AA'nın haberine göre, Baykal'ın Beytepe'deki evinde gerçekleşen ziyaret sonrası açıklamalarda bulunan Baydar, önce eski SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, eski CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin, ardından da Deniz Baykal'la görüştüklerini söyledi.

Mevlüt Dudu'nun ayrıca eski genel başkanlardan Altan Öymen ile görüşeceğini ifade eden Metin Lütfi Baydar, görüşmelerde CHP'nin bütünlüğünün sağlanması için neler yapılabileceğinin ele alındığını kaydetti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Baydar şöyle devam etti:

Önceki dönemde CHP'nin birleştirilmesinde önemli görevler almış ve fedakarlıklar yapmış genel başkanları ziyaret ettik. Neler yapılabileceği konusunda hem onların görüşlerini dinledik hem bizim bazı önerilerimiz oldu, onları tartıştık. Sanırım genel başkanlar kendi aralarında bir telefon trafiği yapacaklar, telefon trafiğine göre de bir hareketlilik olacak diye düşünüyoruz.

Temel amaçlarının partinin birliğinin bütünlüğünün sağlanması olduğunu belirten Baydar, "Bunun için hem genel merkez yönetiminin ve yetkili olan arkadaşların inşallah üzerine düşen bir takım şeyleri yapacaklarına inanıyoruz. Bu umudumuzu sonuna kadar korumayı devam ettirmek istiyoruz" diye konuştu.

"Partideki bazı gelişmelerden rahatsızız"

Metin Lütfi Baydar, Muharrem İnce ile bir temaslarının olup olmadığı sorusuna, "Şu anda bizler de Muharrem Bey de CHP üyesiyiz. CHP üyesi olarak partideki son dönemdeki bazı gelişmelerden rahatsızız. Bunları dile getiriyoruz" yanıtını verdi. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşüp görüşmeyeceği sorusu üzerine de Baydar, "Genel başkanların kendi aralarındaki değerlendirmelerinden sonra buna yönelik bizlere bir görev düştüğü takdirde herkesle görüşürüz" dedi.

Baydar, tüm gelişmelerin kısa vadede netleşeceğini ve ona göre hareket edeceklerini bildirdi.

Mevlüt Dudu da "Geldiğimiz noktada başta Sayın Baykal olmak üzere Sayın Murat Karayalçın, Hikmet Çetin ve Altan Öymen'in kendi aralarındaki değerlendirmelerine göre bundan sonraki hareket tarzımız belli olacak" değerlendirmesinde bulundu.

CHP'deki istifalar

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy ve Yalova Milletvekili Özcan Özel dün yaptıkları açıklamayla partilerinden istifa etmişti.

Partinin Grup Başkanvekili Özgür Özel istifalara ilişkin yaptığı açıklamada, "Bugün yaşananların saray tarafından, bugün yaşananların tek adam rejiminin devamı için her şeyi göze alanlar tarafından nasıl takip edildiğini dikkatle görüyoruz. Bir bakanın istifasını 22 saat altyazıda dahi vermeyen kanalların milletvekili istifasını canlı yayında veriyor oluşlarının bir anlamı vardır” demişti.

Kendilerine "29 Ekim Gücü" adı veren milletvekilleri, İnce'nin kuracağı partiye geçeceği öne sürülmüştü.

 

Independent Türkçe, AA
 

DAHA FAZLA HABER OKU