AK Parti'den ittifak açıklaması: İYİ Parti ile Saadet Partisi'ni ayrı tarafa koyuyoruz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, "Valiler tabii ki cumhurbaşkanından talimat alacaklar" dedi

Fotoğraf: AA

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, CNN Türk yayınına katıldı.

Yayında siyasette ittifak tartışmalarına değinen Ünal "İYİ Parti ve Saadet’in siyasi geleneği farklı. Millet ittifakı içerisinde iki partiyi ayrı yere koyuyorum. CHP ile HDP’yi ayrı tarafta, İYİ Parti ile Saadet partisini ayrı tarafa koyuyoruz. Türkiye’nin yanında duran kim varsa konuşuruz" ifadelerini kullandı.

Ünal, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oy oranının yüzde 52'nin AK Parti'nin oylarının ise yüzde 40’ın altına düşmediğini de belirtti.

"Valiler tabi ki cumhurbaşkanından talimat alacaklar"

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun ifadeleri ile kamuoyunun gündemine giren "militan" tartışmalarına ilişkin de açıklamalarda bulunan Ünal şöyle konuştu:

Şimdi öncelikle bu militan tartışması yeni bir şey değil. Bir takım gayrimeşruluk iddialarının, ötekileştirme iddialarının olduğu, milletin halk oylamasıyla seçilmiş süreci gayri meşru ilan ettiği iddialar. Mustafa Kemal Atatürk, asıl olan iç cephedir diyor. İç cephe sağlam olduğu sürece bir memleketin yıkılması söz konusu olamaz. 5. Kol faaliyeti ile dediğimiz şey İspanya savaşı sırasında atfediliyor. Generalin yaptığı propaganda, işgal hazırlığı süreci, 5. Kol olarak adlandırılıyor. Kurumların meşrutiyetini tartışmaya açma sürecine 5. Kol diyoruz. Kılıçdaroğlu bu faaliyeti uzunca süredir yürütüyor. Demokrasi dediğimiz şey milletin temsilcileri aracılığı ile yönetmesidir. Milletin seçtiği yönetmeyecek kim yönetecek. Sen nasıl oluyor da seçilmiş meşru hükümeti sorgularsın. Valiler tabi ki cumhurbaşkanından talimat alacaklar. Valiler cumhurbaşkanlığının temsilcisidir. Sözde ifadesini cumhurbaşkanı için kullandılar. Şimdi valilere de militan dediler. Bunun adı iç cepheyi yıkma çalışmasıdır. Bunların yaptığına anti siyaset ve yıkım faaliyeti diyoruz. İşin kısaca özeti bu. Bu gündem Türkiye'yi bir karanlığa çekmektir.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Seçimle gelen her cumhurbaşkanı siyasi olarak tarafsız olamaz"

Ünal, muhalefetin sıkılıkla dile getirdiği Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem tartışmaları için de "Millet 2007’de cumhurbaşkanını ben seçeceğim dedi. Cumhurbaşkanını milletin seçmesiyle parlamenter sistem ortadan kalktı. Seçimle gelen her cumhurbaşkanı siyasi olarak tarafsız olamaz, hukuki olarak tarafsız olur. Halkın seçtiği cumhurbaşkanından rahatsız oldukları için parlamenter sistem diyorlar" diye konuştu.

 

Independent Türkçe, CNN Türk


 

DAHA FAZLA HABER OKU