Pizza Hut drone'la pizza teslimatına başlıyor

Drone aracılığıyla teslimat yaygınlaşırsa, restoran ve paket servis hizmetlerinde yeni bir dönemi başlatabilir

İnsansız hava aracıyla paket servis önceden de denenmiş fakat yaygın hale gelmemişti (Dragontail / Pizza Hut İsrail)

Pizza Hut, pizza teslimatında drone kullanmak için denemelere başlayacağını açıkladı.

Şirketin İsrail'de denemelerine haziranda başlamayı planladığı drone teslimat sisteminde siparişler doğrudan müşterilerin evinde gönderilmeyecek. Bunun yerine insansız hava araçları siparişleri otoparklarda ayrılan özel bölgeler gibi onaylı teslimat noktalarına bırakacak. Daha sonra kuryeler de bunları müşterilerin adreslerine teslim edecek.

Pizza Hut'ın drone teslimat projesini koordine eden teknoloji şirketi Dragontail Systems'ın yönetici direktörü Ido Levanon, "Drone'la teslimattan bahsetmek havalı ama gökyüzünde uçuşan droneların herkesin bahçesine pizza siparişlerini bıraktığını göreceğimizi düşünmek yakın zamanda pek gerçekçi değil" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İnsansız hava araçlarıyla teslimat, trafik yoğunluğu ve kurye masrafları açısından avantaj yaratırken, restoranların paket servis erişim alanını da ciddi ölçüde genişletecek.

Domino's Pizza 2016'da Yeni Zelanda'nın Whangaparaoa şehrinde drone kullanarak iki pizzayı başarılı şekilde teslim etmişti. Fakat şirket bu sistemi yaygınlaştırmayı başaramadı.

Dönemin drone teknolojisindeki, cihazın pahalılılığı ve batarya problemleri gibi yetersizliklerin yanı sıra ABD Federal Havacılık Yönetimi'nin drone kullanımına yönelik uygulamaları da birtakım zorluklar çıkarmıştı.

İsrail'deyse Pizza Hut'ın drone denemesine Ulaştırma Bakanlığı'ndan izin çıktı. Buna göre şirket sadece bir restorandan kalkışına izin verilen drone'la belirlenmiş "hava balonu" güzergahında teslimat denemesi yapabilecek.

Hırsızlığı önlemek içinse insansız hava araçları belirlenen kurye teslimat noktasına ulaşmadan siparişi bırakmayacak.

Öte yandan şimdilik bir ağırlık kısıtlaması sözkonusu. Kanunlara göre bu tür cihazlarla yanlızda 2,5 kilogramlık kargo taşınabiliyor. Bu da yaklaşık iki pizza ve bir şişe kolanın ağırlığına denk geliyor.

Şirketin İsrail'deki yöneticisi Udi Shamai, hazirana kadar bu ağırlık sınırının yaklaşık 10 kilograma çıkarılacağını umduklarını belirtti.

 


Independent Türkçe, WSJ

DAHA FAZLA HABER OKU