Trump, Biden'ın yemin edeceği gün bir askeri üste veda töreni düzenleyebilir

Trump ayrılırken başkan olarak son kez sancak muhafızları ve 21 pare top atışıyla selamlanabilir

Trump seçim kampanyası için 3 Eylül 2020'de Andrew Askeri Üssü'nden başkanlık uçağı Air Force One'a binerken (AFP)

Donald Trump'ın Joe Biden'ın göreve başlayacağı sabah askeri bir üste veda töreni düzenlemeyi planladığı belirtiliyor.

Görev süresinin sonuna gelen Trump, başkanlık makamından Andrews Askeri Üssü'ndeki etkinlikle ayrılmak ve ardından son kez Air Force One'a binerek Florida'da kendisine ait Mar-a-Lago tesislerine uçmak istiyor.

USA Today'e konuşan yetkililer, törende bir sancak muhafızının ve hatta 21 pare top atışının olabileceğini söyledi.

New York Times da söz konusu etkinlikte kırmızı halıyla bir askeri bandonun da yer alabileceğini aktardı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Çarşamba günü eşi görülmemiş şekilde hakkında ikinci kez azil süreci onaylanan Trump'ın, yemin töreninin yapılacağı gün erken saatlerde Beyaz Saray'dan son kez ayrılması bekleniyor.

Trump, 1860'lardan bu yana halefinin göreve başlama törenini hiçe sayan ilk başkan olacak ancak Başkan Yardımcısı Mike Pence etkinliğe katılmayı umduğunu söyledi.

Geleneksel olarak, görevden ayrılan başkan, Kongre Binası'ndaki yemin töreninden önce Beyaz Saray'da yeni başkan ve onun ailesiyle bir araya geliyordu.

Başkan Yardımcısı'nın, kendi halefi Kamala Harris'i tebrik etmek ve yardım önermek için aradığı da belirtildi.

Federal hükümetin, Joe Biden ve First Lady Jill Biden taşınmadan önce, bir dizi Kovid enfeksiyonu görülen Beyaz Saray'da derinlemesine temizlik için 500 bin dolar (yaklaşık 3 milyon 735 bin TL) harcayacağı da ifade edildi.

Kongre'de yaşanan kargaşanın ardından Temsilciler Meclisi tarafından "ayaklanmayı kışkırtma" suçlamasıyla azli kabul edilen Trump, görevden ayrılmasının ardından Senato tarafından yargılanacak.

Trump yanlısı güruhun parlamenterlerin Biden'ın zaferini onaylamasını engellemeye çalıştığı ayaklanmada, bir Kongre polisiyle, kolluk kuvvetleri tarafından vurulan San Diegolu bir kadın da dahil olmak üzere 5 kişi hayatını kaybetmişti.

Polis ve FBI şiddet olaylarının ardından bir dizi tutuklama yaparken, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Kongre Binası'nın güvenliğinin gözden geçirildiğini duyurmuştu.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Onur Bayrakçeken

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU