NASA, Güneş Sistemi'nin en büyük doğal uydusundan gelen radyo sinyalini yakaladı

5 saniyelik sinyalin, Jüpiter'in uydusu Ganymede'den gelen ilk radyo sinyali olduğu anlaşıldı

Juno uzay aracı 2015'te Jüpiter'e ulaşmıştı (Görsel: NASA)

ABD'nin uzay ajansı NASA, Jüpiter'in bir uydusundan geldiği aktarılan radyo sinyalini yakalamayı başardı.

Juno isimli uzay aracının tespit ettiği 5 saniyelik frekans modülasyonu sinyalinin, aynı zamanda Güneş Sistemi'nin en büyük uydusu olan Ganymede'den gelen ilk radyo sinyali olduğu anlaşıldı.

Juno uzay aracı, Jüpiter'i yakından incelemek ve gezegenin 79 uydusunun nasıl oluştuğunu araştırmak üzere 2011'de fırlatılmış ve 2015'te gezegenin yörüngesine girmişti.

Radyo sinyalleri uzaylı arayışında önemli ipuçları olarak değerlendiriliyor. Ancak NASA bu sinyalin Dünya dışı yaşam işareti olmadığını söylüyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Uzay ajansının yetkili isimlerinden Patrick Wiggins, "Sinyal Dünya dışı yaşama ait değil, çok daha doğal bir olay" dedi.

Wiggins'in aktardığına göre sinyal, büyük olasılıkla elektronların dönüş hızlarından çok daha yavaş salınmasından ve radyo dalgalarını kuvvetlendirmesinden kaynaklanıyor. Bilim insanları bu sürece "Siklotron Mazer Dengesizliği (CMI)” ismini veriyor.

Juno'nun 2017'de tespit ettiği ve Jüpiter'in kendisinden geldiği aktarılan bir radyo sinyali de aynı süreçle açıklanmıştı.

Bu sinyalin Dünya dışı yaşama ait olmadığı anlaşılsa da bilim insanları uzaylı arayışını umutla sürdürüyor. Wiggins, uzaylıların varlığına inancını şu sözlerle aktarıyor:

Uzaylıların orada bir yerde yaşadığına inancım tam. Bunu kanıtlamak için bekliyorum.

 

Independent Türkçe, Daily Star, ABC4

Derleyen: Çağla Üren

DAHA FAZLA HABER OKU