YSK İstanbul seçimini iptal etti, 23 Haziran'da yeniden sandık kurulacak

Kararı AK Parti'nin YSK üyesi Recep Özel duyurdu, kararın ardından YSK'dan resmi açıklama gelmedi

AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleriyle ilgili yaptığı olağanüstü itirazı inceleyen Yüksek Seçim Kurulu (YSK) İstanbul'da seçimlerin iptaline ve yenilenmesine karar verdi.

Kararı AK Parti YSK temsilcisi Recep Özel Twitter hesabından duyurdu. 

 

 

Recep Özel yine Twitter hesabından seçimin 23 Haziran tarihinde yapılacağını duyurdu. 

 

 

Özel, Ekrem İmamoğlu'na verilen mazbatanın iptal edildiğini de söyledi. 

Karar sonrası AK Parti ve CHP yönetimleri olağanüstü toplantı kararı aldı. 

Süreç nasıl ilerledi? 

AK Parti kısıtlı seçmenlerin oy kullandığı gerekçesiyle 17 Nisan'da YSK'ya 44 sayfalık dilekçe ve 3 valiz belge teslim etmişti.

YSK, 23 Nisan'da konuyla ilgili bir ara karar vererek, ilçe seçim kurullarının kısıtlı ve hükümlü seçmenlerin oy kullanıp kullanmadığını araştırmasını istedi. 

CHP'den önceki gün yapılan açıklamada, oy kullanan kısıtlı seçmenlerin seçim sonucunu değiştirecek sayıda olmadığı duyuruldu. 

YSK'nın araştırılmasını istediği diğer bir konu da kamu görevlisi olmadığı halde sandık kurulu başkanı veya memur üyesi olarak görev yapanlardı. Ayrıca KHK'yla kamu hizmetinden ihraç edilen 12 kişinin nasıl görevlendirildiklerinin ortaya çıkarılması da YSK tarafından istenenler arasındaydı.

Saat 14:30'da toplanan YSK görüşmelerin ardından 4'e karşı 7 oyla İBB seçimlerinin iptaline ve yenilenmesine karar verdi.

YSK'nın kararını, sandık kurulu başkan ve üyelerinin, kanunun açık hükmüne rağmen kamu görevlisi olmaması nedeniyle aldığı öğrenildi.

225 sandık kurulu başkanı ile 3 bin 500 sandık kurulu üyesinin kanunun açık hükmüne rağmen kamu görevlisi olmadığı, bu sandıklarda kullanılan oyların da aradaki farkı etkiler nitelikte olduğu sonucuna varıldı.

Karara göre, yeniden yapılması gereken seçimler, bu seçimin tekrarı ve seçimin devamı niteliğinde olduğu için sadece oy verme işlemleri tekrarlanacak. 

31 Mart 2019'da yapılan seçime katılan siyasi partiler bu seçime de katılabilecek. 

Siyasi partiler yeniden aday tespiti yapamayacak ancak ölüm, istifa gibi nedenlerle meydana gelecek boşalmalar ilgili seçim kurullarının belirleyeceği tarihe kadar doldurulabilecek. 

Birleşik oy pusulalarının basımında 31 Mart 2019'da yapılan seçim için uygulanan esaslar aynen uygulanacak.

31 Mart 2019'da yapılan seçimler için güncelleştirilmiş ve kesinleşmiş sandık seçmen listeleri yeni bir güncelleştirme yapılmaksızın bu seçimlerde de kullanılacak. 

Bu seçimlerle ilgili seçim takvimi, seçimi yönetecek olan ilçe seçim kurullarınca hazırlanarak uygulanacak.

 

Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU