KKTC’de hükümet kurma görevi yeniden Ersan Saner'e verildi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, hükümeti kurma görevini yeniden Ulusal Birlik Partisi Genel Başkan Vekili Ersan Saner'e verdi

KKTC'de seçimlerin ardından kurulamayan hükümet için Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, görevi bir kez daha UBP Genel Başkan Vekili Ersan Saner'e verdi / Fotoğraf: AA

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Tatar, UBP Genel Başkan Vekili Saner'i Cumhurbaşkanlığında kabul ederek hükümeti kurmakla görevlendirdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Saner, görüşme sonrası gazetecilere değerlendirmelerde bulunarak, 7 Kasım'da hükümet kurma görevi aldıktan sonra mecliste temsil edilen partilerle görüşmeler gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

6 Ekim'de Halkın Partisinin (HP), UBP-HP koalisyon hükümetinden ayrılmasıyla ülkede ciddi bir hükümet boşluğu yaşandığını vurgulayan Saner, bir an önce hükümetin kurulması ve halkın beklediği icraatların yapılması için UBP olarak üzerlerine düşen her şeyi yapacaklarını kaydetti.

Saner, dün akşam Demokrat Parti (DP) ve Yeniden Doğuş Partisi (YDP) yetkilileriyle bir araya geldiklerini hatırlatarak, "Hemen bu akşam başta DP ve YDP ile görüşmelere başlayacağız. Buradan inşallah olumlu sonuçlar üretebilirsek, halkımız için en hayırlısı olacak bir model hükümet kurmak için her türlü çalışmayı gerçekleştireceğiz" dedi. 

3 vekil HP'den istifa etti

KKTC'de Halkın Partisi (HP) milletvekilleri, Mesut Genç, Hasan Topal ve Hasan Büyükoğlu, partilerinden istifa ettiklerini açıkladı. 

KKTC Cumhuriyet Meclisi'nde basın toplantısı düzenleyen 3 milletvekili, görevlerine bağımsız olarak devam edeceklerini ve mecliste nisaba (yeter sayı) destek vereceklerini ifade ederek, istifalarının hükümet kurma çalışmalarıyla ilişkili olmadığını kaydetti.

Hükümet kurma görevi Saner ve Erhürman'a verilmişti

Cumhurbaşkanı Tatar, 7 Kasım'da hükümeti kurma görevini UBP Genel Başkan Vekili Ersan Saner'e vermişti. Saner, mecliste temsil edilen partilerle yaptığı görüşmeler neticesinde bir sonuca varamamış ve 21 Kasım'da görevi iade etmişti.

Tatar, daha sonra 21 Kasım'da hükümet kurma görevini Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman'a vermiş ancak Erhürman da 3 Aralık'ta görevi iade etmişti.

HP'li 3 vekilin istifası üzerine KKTC Cumhuriyet Meclisi'nde aritmetik değişti. Buna göre, KKTC Cumhuriyet Meclisi'nde UBP 20, CTP 12, HP 6, DP 3, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) 3 ve YDP 2 milletvekiliyle temsil edilirken, 3 de bağımsız vekil bulunuyor.

KKTC'de 50 sandalyeden oluşan Cumhuriyet Meclisinde hükümetin kurulabilmesi için 26 milletvekilinin desteği gerekiyor.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Tatar ile telefonda görüştü

Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile telefon görüşmesi yaptı.

Diplomatik kaynaklar, Çavuşoğlu ile Tatar'ın telefonda görüştüğünü bildirdi ancak görüşmenin içeriğine ilişkin bilgi paylaşmadı. 

 

AA, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU