Kovid-19’da yeni önlemler bekleniyor… Hafta içi sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı?

Kabine toplantısının ardından Erdoğan’ın açıklama yapması bekleniyor. Açıklamada hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının tüm güne yayılacağı ifade ediliyor

Fotoğraf: AA

Kabine toplantısı bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de toplanacak. Toplantı sonrası Erdoğan’ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını için yeni önlemler açıklaması bekleniyor.

Hürriyet gazetesi, Bilim Kurulu’nun yeni tedbirler için bir dizi öneride bulunduğunu aktardı. Buna göre öneriler şöyle:

  1. İki haftadır hafta sonları saat 20.00’den sabah saat 10.00’a kadar uygulanan sokağa çıkma yasağı salgının ilk günlerindeki gibi tüm güne yayılabilir.
  2. Salgının kontrol altına alınamadığı bazı şehirlerde sokağa çıkma yasağına hafta içi günler de dahil edilebilir.
  3. Toplantıda vaka ve ölüm sayılarının yüksek olduğu Edirne, Adana, Hatay, Artvin, Aydın, Çanakkale, Kırklareli, Ordu, Trabzon, Tokat, Zonguldak, Mersin, Osmaniye, Samsun, Muğla, Bursa İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli gibi şehirlere yönelik olarak salgının seyrine göre kademeli şekilde seyahat kısıtlaması getirilebilir.
  4. Havaların soğumasına paralel olarak yüksek risk grubunda olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşların her gün dışarı çıkabildiği 3 saatlik sürenin azaltılması da planlanıyor.
  5. Yine salgının seyrine bağlı olarak kalabalık oluşmasının önlenmesi amacıyla bazı mekanlara sınırlama getirilebileceği de belirtiliyor.

 

Hürriyet, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU