ABD'de Türk lokantasına saldıran Ermeni gruptan bir şüpheli yakalandı

22 yaşındaki William Stepanyan adlı şüpheli nefret suçu, hırsızlık, özel mülke tecavüz ve yağmacılık suçlarından yargı önüne çıkacak

ABD’de 4 Kasım akşamı Los Angeles'ın Beverly Hills bölgesinde bulunan "İstanbul Cafe" adlı restorana saldıran Ermeni grubun baş şüphelilerinden birisi yakalandı.

Beverly Hills Polis Departmanı,  Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ile yapılan ortak soruşturma sonucu, nefret suçuna karışan baş şüphelilerden birinin Glendale’de yakalandığını duyurdu.

22 yaşındaki William Stepanyan adlı zanlının nefret suçu, hırsızlık, özel mülke tecavüz ve yağmacılık suçlamalarından gözaltında tutulduğu ve 16 Kasım’da hakim karşısına çıkarılacağı bildirildi.

Dışişlerinden ‘memnuniyetle karşıladık” açıklaması

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, ABD'nin California eyaletine bağlı Los Angeles kentinde aşırılık yanlısı Ermeni grup tarafından Türk lokantasına yapılan saldırıyla ilgili bir şüphelinin yakalanmasını memnuniyetle karşıladığını bildirdi. 

 Kıran, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, nefret suçlarının toplumları zehirlediğini vurgulayarak "Bu tür faaliyetlerden endişe duyuyoruz" ifadesini kullandı.

Kıran, nefret suçlarının, hukuki önlemlerin sıkılaştırılarak önüne geçilebileceğine işaret etti.

 

Kırıp dökmüşlerdi

4 Kasım akşamı 20.30 sıralarında "İstanbul Cafe" adlı restorana gelen 6-8 kişilik grup, restoranda bulunanlara saldırarak etrafa hasar vermişti.

Güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerde, yaşları 20-30 olduğu tahmin edilen gruptakilerin restoran çalışanlarına sandalye ile saldırdığı, iş yerinde bulunan mobilya, bilgisayar ve diğer eşyaları kırıp döktüğü görülüyordu.

Restoran sahibi ve çalışanları, saldırganların Ermenice konuştuğunu, kendilerini ölümle tehdit ederek Türk ve Azerbaycan halkına da küfür ettiklerini aktarmıştı.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU