HÜDA PAR Genel Başkanı Sağlam: Bu ülkede yaşayanları bir arada tutan asıl unsur inanç birliğidir, İslam'dır

Sağlam, tüm vatandaşların inancının gerektirdiği mevzuatın oluşturulması ve anayasal güvenceye alınması gerektiğini savundu

Fotoğraf: İlkha

Batman'da, Hür Dava Partisi'nin (HÜDA PAR) 3. Olağan İl Kongresi gerçekleştirildi. 

3. Olağan İl Kongresine Genel Başkan İshak Sağlam da katıldı. 

Kongrede konuşan Sağlam, İzmir’de meydana gelen deprem dolayısıyla vefat eden vatandaşlara Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa diledi.

Enkaz altında kurtarılmayı bekleyenlerin olduğunu ifade eden Sağlam, "İnsanlarımıza Rabb'imden kurtuluş kapısını açmasını diliyorum" diye konuştu.

"Dünyada akan kan, gözyaşı, yıkımlar, talanlar, sürgünler ve katliamların nedeni hakkı olmadığı halde zayıf ve güçsüz insanların emeğine ve ekmeğine göz dikilmesinden kaynaklanıyor" diyen Sağlam, yaşanılan bu süreçte dünyanın yeniden şekillendiğini ifade etti. 

“Anayasal güvenceye alınmalı”

Türkiye'de ulusçuluk adı altında ülkeyi oluşturan iki ana unsurdan biri olan Kürtlerin varlıklarının dahi inkâr edildiğini ifade eden Sağlam şunları kaydetti:

Yaşadıkları coğrafyanın adı, kendi adları değiştirildi. Güçlü, özgür ve ayakları üzerinde durabilen bir ülke olmak istiyorsak ülkede yaşayan tüm insanların kendini; ülkenin sahibi, mensubu olarak görmesi gerekir. Bunu sağlamanın tek yolu vardır, tüm vatandaşlara insani temel haklarını hiçbir şarta bağlamadan, hiçbir pazarlık konusu yapmadan vermektir. Bu ülkede yaşayanları bir arada tutan asıl unsur inanç birliğidir, İslam'dır. Bu nedenle tüm vatandaşların inancının gerektirdiği mevzuat oluşturulmalı ve anayasal güvenceye alınmalıdır.

Yıllarca Kürt meselesinin terörle birlikte zikredildiğine işaret eden Sağlam, "Şiddet ve çatışmalı ortam mazeret gösterildi veya temel insani hakları silahların bırakılmasına endekslendi. Şu anda bu mazeretleri geçerli kılan nedenler büyük ölçüde ortadan kalkmış durumda. Bu nedenle şimdi tam zamanı diyoruz" diye konuştu.

Öte yandan konuşmaların ardından tek liste ile yapılan seçimde mevcut il başkanı Davut Şahin, bütün delegelerin oyunu alarak yeniden seçildi.

 

Independent Türkçe, İlkha

DAHA FAZLA HABER OKU