Bilimsel araştırma sonuçları çaydan zevk almak için şekere gerek olmadığını gösterdi

Yeni bir araştırmaya göre, şekeri kısmen ya da tamamen bırakanlar çay içmekten hala zevk alabiliyor

Uzmanlar, şekeri kademeli olarak bırakmanın bir anda bırakmaktan daha etkili olabileceğini söylüyor / Fotoğraf: The Independent

Çayı şekersiz içme düşüncesi bazı kişilerin içini ürpertebilir. Ancak yapılan yeni bir çalışma, çayı keyifle içmek için şeker kullanmanın gerekli olmadığını ortaya koydu.

Londra ve Leeds Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, çayı şekerle içen 64 kişiyi inceledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Deneyde katılımcılar 3 gruba ayrıldı. İlk gruptan çayı şekersiz içmeye başlaması, 2. gruptan şeker miktarını yavaş yavaş azaltması istendi. Geri kalanlarsa kontrol grubu olarak şekerli çay içmeye devam etti.

Bir ay boyunca yapılan analiz, şekeri kısmen veya tamamen bırakan kişilerin çay içmekten hala zevk aldığını gösterdi.

Şekeri zamanla azaltan kişilerin yüzde 42'si ve bir anda bırakanların yüzde 36'sı çalışma tamamlandıktan sonra çaylarını şekersiz içmeye devam etti.

Araştırmacılar şunları söyledi:

“Fazla şeker kullanımı kişilerin sağlığını önemli ölçüde etkiliyor. Tükettiğimiz içeceklerde bulunan şekerin bunda dikkate değer bir payı var. Bu nedenle içeceklerdeki şeker oranını azaltmak çok önemli.”

Bulguların doğrulanması için daha büyük ölçekli çalışmaların gerektiğini söyleyen araştırmacılar, aynı deneyin meyve suları gibi diğer içeceklerle de yapılabileceğini belirtti.

Ekip bulgularını İskoçya’nın Glasgow kentinde pazar günü düzenlenen Avrupa Obezite Kongresi'nde sundu.

İngiltere merkezli Ulusal Obezite Forumu başkanı Tam Fry ise konuya ilişkin şunları söyledi:

“Tükettiğimiz içeceklerdeki şekeri azaltmak iyi bir fikir. İhtiyacımız olan şekeri diğer besinlerden sağlıyoruz. Araştırma bulguları beklentilerimizle örtüşüyor. Şekeri kademeli olarak bırakmak bir anda bırakmaktan daha etkili bir yöntem olabilir. Ama çalışmanın da gösterdiği gibi sonuç aynı.”*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/life-style/food-and-drink

Independent Türkçe için çeviren: Nezir Sümerkan

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU