Yeni araştırma gişe başarısının formülünü sundu: Akıl sağlığına odaklanmak

Araştırma bu tip filmlerin aynı zamanda daha fazla olumlu yorum topladığını saptadı

Joaquin Phoenix'e Oscar kazandıran Joker performansı izleyicilerden olumlu tepkiler almıştı (Warner Bros)

Yeni bir araştırma akıl sağlığına odaklanan filmlerin daha iyi yorumlar aldığını ve gişede daha çok kazandırma eğiliminde olduğunu öne sürdü.  

Bahsi geçen araştırma Stanford Üniversitesi, Yale Üniversitesi ve Connecticut Üniversitesi’nden araştırmacıların katılımıyla gerçekleştirildi. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

medRxiv’de yayımlanan araştırma senaryosunda akıl sağlığına dair hikayeler barındıran 1977 ve 2019 arasında vizyona giren 2 bin 43 filmi inceledi ve bu tip filmlerin bu süre zarfının en azından 34 yıllık kısmında ortalamanın üzerinde gişe başarısı elde ettiğini ortaya koydu. 

Screen Rant'in haberine göre filmlerin aldığı eleştiriler söz konusu olduğundaysa, araştırmacılar bu filmlerin belirtilen süre içinde Oscar adaylıklarının yüzde 15,2’sini aldığını saptadı. 

Bahsi geçen makale henüz hakem onayından geçmemiş olsa da geçen yıl yayımlanan Joker filmi düşünüldüğünde araştırmacıların sonuçları anlamlı görünüyor. Joaquin Phoenix’e Oscar kazandıran Joker tüm dünyada büyük bir yankı uyandırmıştı. 

 

 

Hatta kısa süre önce bir hayran teorisi filmin esasen Kübler-Ross yas modelinin 5 aşamasına işaret ettiğini öne sürmüştü. Psikiyatr Elisabeth Kübler-Ross’un modeli karmaşık yas sürecini anlamaya çalışıyor. Ve bu model inkar, öfke, pazarlık, bunaım ve kabullenme aşamalarını içeriyor. 

 

Independent Türkçe, Screen Rant

DAHA FAZLA HABER OKU