Kılıçdaroğlu: 'Saray'da altın yaldızlı tuvaletler var; ben hayatımda bir kez gittim, mermerleri görseniz, o şatafatı görseniz…

Kılıçdaroğlu, KYK borçları nedeniyle mağdur olan gençlerle bir araya geldi; KYK borçlarının silinmesi gerektiğini söyledi. CHP lideri Beştepe'ye gittiğinde tanık olduklarını anlattı

Fotoğraf: Twitter

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KYK borçları nedeniyle mağdur olan gençlerle bir araya geldi.

CHP Genel Merkezi'nden telekonferans yöntemiyle önerileri dinleyip soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu, borçlara ilişkin "Tamamının silinmesi lazım” dedi.

Tükenmez Haber’den Denizcan Akar’ın haberine göre Kılıçdaroğlu “Bu öneriyi iktidar kanadına ve MHP'ye sunacağız” bilgisini paylaştı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 13 bin öğrenciye karşılıksız burs verdiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, "Siz bursu veriyorsunuz bir de geri istiyorsunuz. Geri isteyecekseniz iş vereceksiniz. Bunun adı sosyal devlet değil sosyal tefeciliktir" diye konuştu.

“Sosyal devlet, düşük gelirlinin yanında olan devlettir”

Borçların silinmesi önerisine ilişkin 'Ödeyenler neden ödedi?' şeklindeki olası eleştire de değinen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

Kredi borcunu ödeyen arkadaşın maddi durumu iyidir, ödemiştir. Siz nasıl ödeyeceksiniz? Belki iş bulmuştur. Ama siz bulamadınız. Sosyal devlet, düşük gelirlinin yanında olan devlettir. Soru şu; Türkiye Cumhuriyeti sosyal devlet mi? Sosyal devleti sorgulayacaksınız. Sizin benden daha fazla hakkınız var. Benim işim var, sizin yok. Benim evim var, sizin yok.

“Türkiye’ye değiştirebilirsiniz”

Kılıçdaroğlu gençlere "'Beni işsiz bırakan iktidara oy vermeyeceğim' demelisiniz. Siz güçlüsünüz ama gücünüzün farkında değilsiniz. Tek tek mücadele edip talepte bulunuyorsunuz. Size iş bulmayana oy vermezseniz Türkiye'yi değiştirebilirsiniz" diye konuştu. 

“Saraya hayatımda bir kez gittim, o şatafatı görseniz”

Katılımcılardan birinin Beştepe'deki masraflara ilişkin değerlendirmesini anımsatan Kılıçdaroğlu, "Saray'ın günlük harcamasıyla hiçbir şey kıyas yapılamaz. Orada altın yaldızlı tuvaletler var. Ben hayatımda bir kez gittim, mermerleri görseniz... O şatafatı görseniz... Çayı içtim ama pasta burada haramdır diye yemedim. Bu israf sizlerin oylarıyla oldu. Siz umutsuzluğa kapılıyorsunuz ama farkında değilsiniz. Bütün siyasi partiler size muhtaç. Ama güçlü olmanız için bir arada olmanız lazım. Beni işsiz bırakana ben oy vermeyeceğim demeniz lazım. Pek çok sorununuz rahatlıkla çözülür" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, 25 Temmuz 2016’da 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine Beştepe’ye gitmişti.

 

Independent Türkçe, Tükenmez Haber

DAHA FAZLA HABER OKU