Japonya'da koronavirüs ilacının seri üretimi için izin başvurusu yapıldı

Japonya Sağlık Bakanlığı'nın ilaç ihtiyacının aciliyetini göz önüne alarak, kullanım izni başvurusunu mümkün olan en kısa sürede değerlendireceği belirtildi

Japonya’da koronavirüs ilacının seri üretimi için izin başvurusu yapıldı / Fotoğraf: AFP

Japonya'nın koronavirüs (Kovid-19) tedavisinde umut olarak gördüğü antiviral ilaç Avigan'ın hastalar üzerinde kullanılabilmesi için yürütülen çalışmalarda kritik bir aşamaya gelindi. 

Toyama Chemical Co. tarafından grip ilacı olarak geliştirilen Avigan'ın virüs tedavisinde kullanılabilmesi için gerekli yasal izin başvurusunun dün Japonya hükümetine yapıldığı bildirildi. 

"İlacın hiçbir güvenlik endişesi bulunmuyor"

Şirket, bilinen olası yan etkiler dışında ilaca ilişkin hiçbir yeni güvenlik endişesi bulunmadığını açıkladı.

Japonya Sağlık Bakanı Norihisa Tamura ise bakanlığın nihai bir karar vermeden önce ilacın güvenliğini ve etkililiğini dikkatle değerlendireceğini kaydetti.

Üçüncü ilaç olacak

Sağlık Bakanlığı'nın ilaç ihtiyacının aciliyetini göz önüne alarak kullanım izni başvurusunu mümkün olan en kısa sürede değerlendireceği ifade etti.

Bakanlığın ilaca izin verilmesi durumunda Avigan, antiviral ilaç Remdesivir ve steroid ilaç Deksametazon'un ardından Japonya’da koronavirüs tedavisinde kullanımına izin verilen üçüncü ilaç olacak.

 

İHA
 

DAHA FAZLA HABER OKU