Eski İtalya İçişleri Bakanı için hesap vakti: 116 göçmeni ölüme terk etmekten 15 yıla kadar hapsi isteniyor

Aşırı sağcı siyasetçi, destekçilerini duruşmanın yapılacağı yerde miting düzenlemeye davet etti

Matteo Salvini, İtalya'da göçmen karşıtlarının önde gelen isimlerden biri (Reuters)

İtalya'da aşırı sağcı Kuzey Ligi (Lega Nord) Partisi'nin lideri Matteo Salvini, içişleri bakanı olduğu dönemde 116 göçmeni ölüme terk ettiği suçlamasıyla hakim karşısına çıkarılacak.

Sicilya'nın Katanya kentindeki savcılar, Salvini'yi, geçen yıl içişleri bakanı olduğu sırada "kapalı liman" politikası adını verdiği uygulamayla 116 göçmenin İtalyan Gregoretti sahil güvenlik gemisinden inmesine engel olmak için yetkilerini kötüye kullanmakla suçluyor.

AFP'nin haberine göre cumartesi günü hakim karşısına çıkarılması beklenen Salvini 15 yıla kadar hapis cezası alabilir.

Twitter hesabından çarşamba günü yaptığı paylaşımda, sanık sandalyesine oturtulduğu sırada destekçilerini Katanya'da miting yapmaya davet eden Salvini, "Oraya çıkıp İtalya'yı ve İtalyanları müdafaa ettiğim için suçlu olduğumu söyleyeceğim. Ülkemin haysiyetini korumak bir senatör, bir bakan ve hepsinin ötesinde bir İtalyan olarak görevim olması nedeniyle böyle davrandım" ifadesini kullandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Aşırı sağcı ve göçmen karşıtı İtalya'nın Kardeşleri Partisi'nin lideri Giorgia Meloni, Salvini'nin miting çağrısına olumlu yanıt vererek duruşma günü eyleme katılma sözü verdi.

Zamanında hakkında birçok dava açılan eski başbakanlardan Silvio Berlusconi de lideri olduğu merkez sağ Forza Italia partisinden bir heyet göndereceğini açıkladı.

Geçen yıl çoğu Sudanlı olmak üzere Afrika'nın birçok yerinden gelen ve aralarında refakatsiz 15 çocuğun da bulunduğu göçmenler Akdeniz'de 5 gün geçirdikten sonra 25 Haziran 2019'da düzenlenen iki ayrı operasyonla kurtarılmıştı.

26 Haziran'da Gregoretti gemisine sevk edilen göçmenler uyuz ve tüberküloz salgınına rağmen yaz sıcağında aşırı kalabalık taşıtta tutulmuştu.

Repubblica gazetesinin haberine göre göçmenler arasında bulunan Nijeryalı Aishat Saha, "Hayvanlara bile bu kadar kötü muamele yapılmaz" dedi.

Eşi ve iki çocuğuyla gemide tutulan Saha olayın yaşandığı sırada 9 aylık hamileydi. Acil müdahale sonucu tahliye edilen Saha karaya ayak bastıktan 72 saat sonra Katanya'da çocuğunu dünyaya getirdi.

Davada bireysel şikayetçiler olan bu ailenin de cumartesi günü duruşmada hazır olması bekleniyor.

Öte yandan Katanya'daki mahkemenin baskısı sonrası geride kalan 15 çocuğun 29 Haziran 2019 itibarıyla gemiden ayrılmasına izin verilmişti.

Salvini'nin açıklamasına göre Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin göçmenleri kabul edeceğine dair bir anlaşmaya varılmasının ardından gemideki diğerleri de 31 Temmuz 2019'da karaya çıkabilmişti.

"Salvini'ye siyasi fayda bile sağlayabilir"

Bu arada İtalya'daki bazı analistler davanın Salvini'nin popülaritesine zarar verme ihtimalinin düşük olduğunu, aksine onun lehine bile olabileceği yorumunda bulundu.

Siyaset yorumcusu Stefano Folli, İtalyan politikacının Rusya'yla gizli petrol anlaşmasından para kazanmaya çalıştığı iddialarına dayanan eski bir skandalı hatırlatarak, "(Geçmişte) Salvini'yi desteklemeyi tercih etmiş kişiler onun karanlık işlerine rağmen bunu yapmıştı. Yargı soruşturmaları, onun destekçilerini çok da rahatsız etmeyecektir" dedi.

Folli bu yargı sürecinin "siyasi bir savaşta fırsat olarak görülebileceği" değerlendirmesinde de bulundu.
 


"Yaptıklarımdan gurur duyuyorum" demişti

İtalyan Senatosu şubat ayında, içişleri bakanlığı yaptığı dönemde Akdeniz'de kurtarılan düzensiz göçmenlerin günlerce gemiden inmesine izin vermediği için görevi kötüye kullanmaktan hakkında yargılama talebi bulunan Salvini'nin dokunulmazlığını kaldırma kararı almıştı.

İtalyan haber ajansı ANSA'ya konuşan Salvini, dokunulmazlığının kaldırılmasından endişe duymadığını belirterek, "Son derece rahatım ve yaptığım şeyden gurur duyuyorum. Hükümete döner dönmez yine yapacağım bunu" ifadelerini kullanmıştı.

 

Independent Türkçe, AFP, AA

DAHA FAZLA HABER OKU