Yasak mahkemeden döndü: İsveç'te Müslümanlar mesai saatlerinde namazlarını kılabilecek

Göçmen karşıtı İsveçli Demokratların idaresindeki Bromölla Belediye Meclisi'nin aldığı karar, İsveç anayasasına ve AB'nin tanıdığı dini özgürlüklere aykırı bulundu

Tartışmalara yol açan yasak, Müslüman çalışanların işyerinde ibadet etmesini engelliyordu (AFP)

İsveç'in Malmö kentindeki idare mahkemesi, çalışanların mesai saatlerinde namazlarını kılabileceğine hükmederek geçen yıl verilen yasağı tersine çevirdi.

Remix sitesinin haberine göre söz konusu karar, İsveçli işverenlerin çalışma alanlarında Müslümanların seccadelerini sererek ibadetlerini yapmasına izin vermesi gerektiğini ortaya koydu.

Malmö mahkemesi bu hükmüyle, geçen yıl ülkenin güneyinde yer alan Bromölla'da Belediye Meclisi'nin çalışma saatlerinde ibadet edilmesini açıkça yasaklayan kararını tersine çevirmiş oldu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bahsi geçen yasak tüm dinleri kapsayacak şekilde sunulmuş olsa da uygulamada daha çok, günde 5 vakit namaz kılan Müslümanların ibadet imkanlarını sınırlamıştı.

Tartışmalara yol açan karar göçmen karşıtı İsveçli Demokratların hakim olduğu meclisten geçmiş ve Hıristiyan Demokratlardan da destek almıştı.

Geçen yıl bir şehir sakini meseleyi ayrımcılık konularına bakan bir kamu denetçisine bildirmiş ve tepki çeken yasak daha sonra incelenmek üzere idare mahkemesine gönderilmişti.

Kararını veren mahkeme de belediye meclisinin işyerinde Müslümanların namaz kılmasını kısıtlama kararının, hem İsveç anayasasına aykırı olduğuna hem de Avrupa Birliği (AB) tarafından güvence altına alınan din özgürlüklerin ihlali anlamına geldiğine hükmetti.

Belediye meclisi üyeleri, aldıkları kararın tüm ibadetlerin tamamen yasaklanması olarak görülemeyeceğini savunmuştu.

Ancak mahkeme, savunmadaki tarafın hâlâ istişare imkanı olduğu ve bireysel muafiyetler tanınabileceği argümanını reddederek, yasağın ilk haliyle böyle bir ihtimal barındırmadığı sonucuna vardı.

Haberde, belediye meclisinin idare mahkemesinden çıkan kararı temyize götürüp götürmeyeceğinin henüz bilinmediği belirtildi.
 


Diğer taraftan Bromölla Belediye Meclisi'nde bundan sonraki işleyişin, başkanları Eric Berntsson'ın kişisel gerekçelerle ağustos ayında görevi bırakması nedeniyle belirsizliğini koruduğu kaydedildi.

Yasak tartışması sonrası geçen yıl Local gazetesine konuşan İsveçli Demokratların Bromölla Başkanı ve Belediye Başkanı Berntsson, aldıkları kararın arkasında durarak işyerlerinde, okullarda, yaşlı bakımevlerinde ve belediye bürolarında mesai saatleri içinde ibadet etmeyi yasaklamanın "ayrımcılık olmadığını" iddia etmişti.

 

Independent Türkçe, Remix, Local

DAHA FAZLA HABER OKU