Salgın nedeniyle ertelenen vergi ve prim borçlarının ödemesi yaklaşıyor… Bakan Selçuk, “Yapılandırma olacak mı?” sorusunu yanıtladı

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ertelenen sigorta primleri ile vergi borçlarıyla ilgili dokuz aylık birikmiş bir tahsilat olduğunu söyledi. Selçuk, yapılandırma ile ilgili sorulara “Ekim sonunu bir görelim” yanıtını verdi

Fotoğraf: AP

Salgın önlemleri kapsamında, vergi ve sosyal güvenlik prim ertelemeleri, kredi destekleri benzeri önlemlerin süresi sonbahar aylarında dolacak. 

Birçok sektör vergi ve sigorta borçları için yeniden yapılandıma beklerken bu konuda ilk resmi açıklamayı, bir grup gazeteciyle bir araya gelen Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptı. 

Dünya Gazetesi’nden Mehmet Kaya’nın haberine göre Hazine ve Maliye Bakanlığı ile henüz bir görüşme yapmadıklarını söyleyen Selçuk, “Yeniden yapılandırma, vergisini, primini düzenli ödeyenleri rahatsız ediyor, bunun farkındayız. Buna karşılık, salgının etkisinden kaynaklı, çok yoğun talepler de ulaşıyor. Ekim sonundaki rakamları, normalleşme işaretlerini bir görelim” dedi. 

Sigorta primlerinin altı ay ertelendiğini, üç aylık kısmın da normalleşme desteği ile mahsuplaşma imkanı sağlandığını hatırlatan Zehra Zümrüt Selçuk, “9 aylık (birikmiş) bir tahsilat.. Pandemiden dolayı bir kısmını almakta zorlanabiliriz. Normalleşmenin rakamlarını, işaretlerini bir görmek lazım. Ekim ayını görmek lazım, okulların da açılmasıyla -hepsi açılmıyor- her şey biraz daha yerine oturmuş olacak. Bunu görmek gerekli” diye konuştu.

İstihdam paketi öncelikli

Zehra Zümrüt Selçuk, geçen dönem TBMM’ye gönderilen ancak kısmen yasalaşan “istihdam paketi” konusunda da beklenti içinde olduklarını vurgulayarak, özellikle esnekleşme maddelerinin kadın ve gençlerin istihdamı açısından önemli olduğunu belirtti. 

Selçuk, TBMM gündeminde bulunan teklifin güncellenerek gündeme gelmesi konusunda kendilerinin de çalışma yaptıklarını açıkladı. 

Selçuk, istihdam teşviklerinin dağınık ve kullanıcılar açısından karmaşık olduğu eleştirilerini haklı gördüğünü, 19 ayrı paket halinde yürürlükte bulunduklarını vurgulayarak, “Bazıları oldukça işlevsel, çalışıyor, bazıları hiç kullanılmıyor. Sadeleştirme konusunda çalışıyoruz" dedi.

Selçuk: İşsizlik fonunda kaynak var

İşsizlik Sigortası Fonu’ndaki paranın harcandığı ile ilgili eleştirilere ise Selçuk, “Fon bitmedi, şu anda gerekli harcamalar yapılıyor, bunun için kaynak var” dedi. 

Yıl sonunda yeniden masaya yatırılacak asgari ücretle ilgili ise Bakan Selçuk, Kamu moderatör gibi olmalı, işçi ve işveren pazarlık etmeli görüşündeyim. İşçi sendikaları çok yüksek telaffuz edip beklenti oluşturuyor. Pazarlık biraz daha makul bir seviyede başlamalı” değerlendirmesinde bulundu. Dünya 

DAHA FAZLA HABER OKU