ABD'de polisin öldürdüğü siyahi Amerikalı Taylor davasında karar açıklandı... Ülkede yeniden protesto gösterileri başladı

Taylor davasında yargılanan 3 polisten biri suçlu bulunurken diğer 2 polis ceza almadı. Karara tepki gösteren binlerce kişi ise bazı şehir merkezlerinde protesto gösterisi düzenledi

Fotoğraf: AA

ABD'nin Kentucky eyaletinde siyahi Amerikalı Breonna Taylor'ın 13 Mart'ta polisler tarafından evinde öldürülmesiyle ilgili davada karar çıktı.

Bugün Jefferson'da yapılan duruşmada, Taylor'u öldüren eski polis dedektifi Brett Hankinson jüri tarafından 1'inci dereceden 3 kez suçlu bulunurken, diğer 2 polis ise ceza almadı.

Başsavcı Daniel Cameron, diğer 2 polisin, önce kendilerine ateş açıldığı için güç kullanmalarının haklı bulunduğu ve ceza almadıklarını ifade etti.

Taylor ailesinin avukatı Ben Crump, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, ''3 polisten sadece 1'i ceza aldı ve verilen cezanın nedeni Breonna Taylor'un ölümü için değil, Hankison'un ateşlediği mermilerin başka dairelere de isabet etmesi'' ifadesine yer verdi.

Karar sonrası protesto gösterileri başladı

Karara tepki için  ABD’nin değişik şehirlerinde polis şiddetine karşı gösteriler düzenlendi.

Louisville şehir merkezindeki protestolarda göstericiler "Adalet yoksa barış da yok" sloganları atarak yürüyüş yaptı.

Polisle göstericiler arasında zaman zaman yaşanan çatışmada polis göstericilere göz yaşartıcı gaz ile müdahalede bulunurken, bazı göstericileri de gözaltına aldı.
 

20200924_2_44500893_58364143.jpg
Fotoğraf: AA


Louisville Metropolitan Polis sözcüsü, gösteriler sırasında iki polisin vurulduğunu açıkladı ancak söz konusu polislerin nasıl vurulduğu veya sağlık durumu hakkında detay vermedi.

Kentucky Valisi Andy Beşhear, gösterileri kontrol altına almak amacıyla sınırlı sayıda Ulusal Muhafız birliklerinin zırhlı askeri araçlarla şehrin belli sokaklarını tutması için görevlendirildiğini açıkladı.
 

20200924_2_44500710_58363778.jpg
Fotoğraf: AA


Belediye Başkanı Greg Fischer de jüri kararından hemen sonra çarşamba akşamdan geçerli olmak üzere 72 saat süre ile şehirde sokağa çıkma yasağı uygulanacağını açıklamıştı.

Sosyal medyadan paylaşılan diğer görüntülere göre, Taylor’ı öldürülmesi olayına karışan polisler hakkında jüriden çıkan karar üzerine New York, Chicago, Washington DC ve Atlanta kentlerinde de yürüyüşler yapıldı, göstericiler polis şiddetini kınayarak Taylor için adalet talep etti.
 

20200924_2_44500893_58364143.jpg
Fotoğraf: AA


Trump'tan, Taylor protestolarında vurulan polislere destek mesajı

ABD Başkanı Donald Trump, karar sonrası başlayan protestolarda vurulan iki polis için destek mesajı verdi. 

Kentucky'nin Louisville kentinde yaşanan protestolarda iki polis memurunun vurulmasına ilişkin Twitter hesabından açıklamada bulunan Trump, "Bu gece Louisville'de vurulan polisler için dua ediyorum. Federal hükümet sizinle ve yardıma hazır" ifadesine yer verdi. 

Trump, yerel yönetime de destek mesajı vererek "Kentucky Valisi Andy Beshear ile görüştüm ve onların talebi olursa birlikte çalışma hazırız" ifadesini kullandı.

Ne olmuştu?

Acil tıp teknisyeni 26 yaşındaki siyahi Amerikalı Breonna Taylor, Louisville kentinde 13 Mart'ta polisin evine yaptığı baskında yatak odasında vurularak hayatını kaybetmişti.

Taylor'ın ölümü, Floyd'un gözaltına alınırken öldürülmesinin ardından tüm ülkede ırkçılığı ve polis şiddetini kınayan protestoların yayılmasıyla yeniden gündeme gelmiş, Louisville'deki protestoların odağı olmuştu.

Eski dedektif Brett Hankison, Breonna Taylor'ın dairesine 10 kez "körü körüne" ateş ettiği gerekçesi ile haziran ayında polis departmanı tarafından kovulmuştu.

Louisville Belediye Başkanı Fischer, 16 Eylül'de, Taylor'ın ailesine yapılan bir anlaşmanın parçası olarak 12 milyon dolar ödeyeceklerini, ayrıca polis uygulamalarını yeniden düzenleyeceklerini duyurmuştu.

 

Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU