Twitter, K-Pop verilerini açıkladı: Türkiye K-Pop'un en çok konuşulduğu ülkeler arasında

K-Pop'un Twitter'da 10 yılı geride bırakmasının ardından sosyal medya platformu çarpıcı verilerini açıkladı

BTS tüm dünyada en çok tartışma yaratan gruplar arasında yer alıyor (AFP)

Twitter, K-Pop hayranlarının ve tüm dünyanın K-Pop’la etkileşim kurma biçimini değiştirdi ve K-Pop Twitter'da bu ay 10. yılını geride bırakıyor. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Sosyal medya platformunda düzenlenen bir dizi etkinlik aracılığıyla Twitter Güney Kore, K-Pop’un harekete geçtiği 2010’dan bu yana dünyanın Güney Koreli sanatçılarla iletişim kurması ve etkileşime geçmesiyle pek çok şeyin değişmesini kutluyor. 

Forbes'un haberine göre K-Pop hayranlarının ve sanatçılarının 2010’dan itibaren bu mecra üzerinden etkileşime geçmesi uluslararası tanınırlıklarının yükselmesi açısından hayli önemliydi. 

K-Pop Radar'la işbirliği yapan Twitter Güney Kore 1 Temmuz 2019 ve 30 Haziran 2020 arasındaki verileri açıkladı. Verilere göre Türkiye de K-Pop'un en çok tartışma yarattığı ülkeler arasında yer alıyor.

Twitter Global K-pop Ortaklıkları Başkanı YeonJeong Kim, şunları söyledi: 

Son 10 yılda K-pop'un büyümesini izlemek ve bunun bir parçası olmak bir zevkti. K-pop sanatçıları küresel bir kitleye ulaşmak istediklerinde, neler olup bittiğini ilk gören ve bunun hakkında ilk konuşan olmak isteyen tutkulu hayranlarıyla bağlantı kurmak için Twitter'a giriyor. Çoğu genç ve dünyanın her yerinde bulunan bu hayranlar, küresel bir hayran topluluğuna bağlı hissetmek adına bu eğlenceli #KpopTwitter sohbetlerine katılmak için Twitter'a akın ediyor.

Elde edilen verilere göre tüm dünyada son 12 ayda K-Pop’la ilgili 6,1 milyar paylaşım yapıldı ve bu paylaşımlarda BTS, EXO, GOT7, BLACKPINK ve NCT 127 başı çekiyor. 

Çarpıcı verilerden bir diğeriyse dünyada her ne kadar Kovid-19, iklim krizi ve siyasi tartışmalar gibi yakıcı gündemler de olsa bunların hiçbirinin K-Pop’a dair tartışmaların ve paylaşımların azalmasına neden olmaması. 

 

twitter2.jpg
Türkiye, K-Pop'un en çok konuşulduğu ülkeler arasında yer alıyor (Twitter/Soompi)

 

YeonJeong Kim bazı dönemlerde K-Pop tartışmalarının koronavirüs tartışmalarına üstünlük dahi sağladığını belirtti. 

İçinde Türkiye’nin de bulunduğu farklı ülkelerden alınan verilere göre hakkında en çok konuşulan 10 grup BTS, EXO, GOT7, BLACKPINK, NCT 127, Monsta X, Seventeen, NCT Dream, TWICE ve Stray Kids. 

 

twitter3.jpg
Hakkında en çok konuşulan K-Pop sanatçıları (Twitter/Soompi)

 

En hızlı yükselen sanatçılarsa Stray Kids, ATEEZ, TXT, IZ*ONE, SuperM, AB6IX, WayV, CIX, LOONA ve ITZY. 

Öte yandan verilere göre bu süre zarfında en çok bahsedilen şarkı EXO’nun "Obsession" şarkısı. Onu BTS’nin "ON" şarkısı izliyor. 

 

twitter4.jpg
Hakkında en çok konuşulan şarkılar (Twitter/Soompi)

 

K-Pop’un en çok konuşulduğu ülkeler arasında olan Türkiye’de en çok BTS, EXO, MONSTA X ve BLACKPINK konuşuluyor. 

 

Independent Türkçe, Forbes, Soompi

DAHA FAZLA HABER OKU