IAAF'ın eski Pazarlama Müdürü Diack, hakkındaki suçlamaları reddetti: Spor tarihinin en büyük yalanı

Rüşvet, kara para aklama ile suçlanan IAAF'ın eski pazarlama müdürü Massata Diack, babasıyla kendisine yöneltilen suçlamaların arkasında Birleşik Krallık'ın olduğunu iddia etti

Massata Diack, babası ve kendisi hakkındaki tüm iddiaları reddetti / Fotoğraf: AA

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği'nin (IAAF) 1999-2005 yıllarındaki başkanı, yolsuzluk ve kara para aklamayla yargılanan Lamine Diack'ın oğlu ve o dönem IAAF'ın pazarlama müdürü Papa Massata Diack, kendisinin de müşterek davalı olarak gıyaben yargılandığı davaya ilişkin Senegal'in başkenti Dakar'da gazetecilere açıklamada bulundu.

Fransa'nın başkenti Paris'te 16 Eylül'de karara bağlanacak davada, kendisi ve babasına yöneltilen suçlamaların somut delillere dayanmadığını ileri süren Diack, bunların arkasında Birleşik Krallık'ın olduğunu iddia etti. 

IAAF'ın şimdiki Başkanı Sebastian Coe'nun Büyük Britanyalı olduğunu hatırlatan Diack, "yönetimi ele geçirmek için" bu suçlamaların yapıldığı iddiasında bulundu.

Büyük Britanyalıların bu anlamda ciddi imkanlara sahip olduğunu ileri süren Diack, babası ve kendisi hakkındaki iddiaları "spor tarihinin en büyük yalanı" olarak nitelendirdi.

Haklarında istenen cezalar belli oldu

2016'da Fransa'nın talebiyle İnterpol tarafından kırmızı bülten çıkartılan Massata Diack, şu anda Senegal'de yaşıyor ve Senegal, Diack'ı Fransa'ya iade etmiyor.

Diack'ın babası eski IAAF Başkanı 87 yaşındaki Lamine Diack ise Paris'te ev hapsinde tutuluyor. Baba Diack suçlu bulunursa 10 yıl hapis cezası alacak.

500 bin euro para cezası alabilir

Yolsuzluk, kara para aklama ve güveni kötüye kullanma suçlamasıyla karşı karşıya kalan oğul Diack ise gıyabında yapılacak yargılamada, suçlu bulunması halinde 5 yıl hapis ve 500 bin euro para cezasına çarptırılacak. 

Paris'te 16 Eylül'de karara bağlanacak davada, Lamine ve Massata Diack'ın yanı sıra Lamine Diack'ın o dönemki avukatı Habib Cisse, IAAF'ta doping testlerini denetleyen Gabriel Dolle, Rusya Atletizm Federasyonu Başkanı Balakhnitchev ve atletizm antrenörü Alexei Melnikov da yargılanıyor. 

İlk duruşma 8 Haziran'da yapıldı

Lamine Diack hakkında Rus doping skandalı ile bağlantılı yolsuzluk ve kara para aklama suçlamalarıyla açılan davanın ilk duruşması 8 Haziran'da yapılmıştı. 

İddianamede, Lamine Diack, doping yaptığından şüphenilen atletlerden olayın üstünü kapatmak için rüşvet almakla suçlanıyor. 

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU